Държавите-членки на еврозоната обмислят прекратяване на участието на частния сектор от постоянния спасителен механизъм, който трябва да влезе в сила през 2013 г., съобщиха 4 длъжностни лица от Европейския съюз, цитирани от Ройтерс.
Обсъжданията се провеждат в рамките на по-широките преговори за промяна на договорите в ЕС с цел въвеждане на по-строги финансови правила, както иска Германия.
Централноевропейската държава настоява частните инвеститори – банки и застрахователни компании – да поемат част от загубите по спасяването на Гърция.
Държавите от еврозоната първоначално се споразумяха да включат клаузи в постоянния спасителен фонд Европейски механизъм за стабилност, които да принудят частния сектор да се включи.
Но повечето държави от еврозоната сега искат тези клаузи да бъдат извадени от механизма и е налице движение, което се бори за осъществяването на това желание, заявяват източниците на компанията.
„Франция, Италия и Испания и всички периферни държави“ подкрепят премахването на клаузите, е заявило едно от длъжностните лица. „Против са Германия, Финландия и Холандия“, е добавил източникът.
Според останалите трима настояването на Германия за запазване на клаузите постепенно заглъхва, но те ще бъдат премахнати в рамките на по-широка договореност относно промените в договорите на ЕС.
Те добавят, че Германия иска пълна подкрепа за промените в договорите, преди да се премине към останалите области, в които другите държави-членки настояват за смекчаване на позицията ѝ.