Европейската централна банка обмисля удължаване на сроковете по кредитите, които отпуска на банките, до 2 или 3 години, за да се опита да предотврати превръщането на кризата в еврозоната в кредитен крах, твърдят източници на Ройтерс, запознати с проблема.
ЕЦБ проучва безпрецедентната мярка, откакто засилените опасения, че дълговата криза може да залее цялата еврозона, засегнаха междубанковия паричен пазар, а банките съкратиха списъка на останалите кредитни институции, на които са готови да заемат средства.
Целта на ЕЦБ е да освободи блокирания междубанков паричен пазар и да осигури на банките по-голям простор за действие при закупуването и задържането на облигации на страните-членки на еврозоната.
Понастоящем максималният срок, за който финансовата институция предлага финансиране, е една година.
С разпространението на дълговата криза ЕЦБ попадна под увеличаващ се натиск да се намеси в по-голяма степен на пазара, изкупувайки държавни облигации, но тя не е склонна да поеме подобен ангажимент.
Тя обаче е свободна да кредитира банките с трилиони евро и може да използва това оръжие за индиректна подкрепа на правителствата, които се опитват да емитират нов дълг.
Според източниците ЕЦБ е дала знак за удължаване на срока по кредитите с цел и да прецени интереса им, преди мярката да бъда обявена официално. Възможността за удължено кредитиране е била оповестена през миналата седмица на среща на ЕЦБ с представители на банки, сред които Goldman Sachs, Barclays Capital и Morgan Stanley, твърди един от източниците на агенцията.
„Беше казано, че те ще се подготвят да предложат 2- или 3-годишно кредитиране“, посочва източникът. „Въпросът е дали банките ще се заинтересуват. Може да се приеме като петно, ако една банка използва 2- или 3-годишно финансиране от ЕЦБ. Може и ефектът да е толкова малък, че да не си струва“, подчертава той.
Според друг от източниците ЕЦБ разглежда възможността за осигуряване на ликвидност в подобен времеви хоризонт, но чрез предоставянето на поредица от краткосрочни кредити с обещанието да остави кредитната линия отворена за срок до 3 години.
„Беше обсъдено ... Но все още няма решение“, заяви длъжностно лице, запознато с въпроса.