Европейските индекси се понижиха след волатилна сесия в сряда, повлияни от серия негативни новини, включително разочароващ аукцион в Германия и слаби данни за производството в Китай, пише MarketWatch.
Stoxx Europe 600 се понижи с 1,33% до 220 пункта. Във вторник индексът изгуби 0,7% след разочароващи данни за икономическия растеж в САЩ.
Wall Street отвори със загуби поради задълбочаващите се опасения за глобалната икономика, страховете около кризата в еврозоната, както и песимистичните новини за щатската икономика, включително умереното нарастване на първоначалните молби за помощи за безработни. Денят на благодарността в четвъртък, когато борсата има почивен ден, също повлия за негативните резултати.
Лоша изненада се оказа разочароващия аукцион на 10-годишни германски ДЦК, при който за продажбата на планираните 6 милиарда облигации се наложи намесата на Bundesbank. Доходността по облигациите се повиши, докато еврото изгуби позиции спрямо долара.
Германският аукцион „е наистина сериозен удар, който показва, че кризата вече е в сърцето на Европа“, казва Стийн Яакобсен, главен икономист на Saxo Bank в писмо до клиенти.
Германският DAX 30 се понижи с 1,44% до 5458 пункта. Акциите на Commerzbank AG изгубиха над 1,4%.
Негативните данни за индустриалното производство в Китай също се отразиха негативно на търговията.
Предварителните данни на HSBC за производството в Китай през ноември се оказаха на най-ниското си ниво от 32 месеца и това събуди опасения за забавяне на един от основните мотори на глобалната икономика.
Едмънт Стинг стратег на Barclays Capital посочва, че данните от Китай засилват страховете за европейската и щатската икономика.
„На фона на всичко това и факта, че доходността по облигациите на страните от периферията на еврозоната остава висока, представянето на европейските индекси едва ли е изненада “, посочва той.
Британският FTSE 100 се понижи с 1,29% до 5140 пункта. Rio Tinto PLC изгуби над 2,2%, докато BP PLC се раздели с над 3,3%.
Междувременно гръцката централна банка предупреди, че страната може да бъде принудена да напусне еврозоната, освен ако не изпълни договорените при подписването на последния спасителен план цели.
Централната банка в Атина отбелязва, че се налага да осигури „извънредно финансиране за гръцките банки, за да компенсира изтеглянето на депозити от частния и публичния сектор“.
Доходността по френските и белгийските облигации също се повиши в сряда, след като белгийски вестник съобщи, че сделката за спасяването на закъсалата френско-белгийска банка Dexia може да се провали, тъй като белгийците ще имат проблеми с финансирането на тяхната част от спасителната операция.
Предоговаряне на сделката ще означава Франция да поеме по-голяма част от финансирането – стъпка, която може да застраши първокласния кредитен рейтинг на страната.
Френският CAC 40 се понижи с 1,68% до 2822 пункта, като акциите на Societe Generale SA изгубиха над 2,6%.
Също днес Fitch Ratings обяви, че първокласният ААА рейтинг на Франция може да се окаже под въпрос в случай, че кризата в еврозоната се задълбочи и предизвика забавяне на френската икономика. Fitch посочва, че Париж трябва да предприеме допълнителни мерки за финансова консолидация, за да постигне заложените бюджетни цели.