Британският премиер Дейвид Камерън отхвърли призива на германския канцлер Ангела Меркел за политически съюз в Европа, подчертавайки увеличаващото се отдалечаване на Великобритания от еврозоната, която се бори с дълговата криза, съобщава Bloomberg.
Кризата в ЕС предоставя възможност властта да се върне обратно към националните държави, е заявил той вчера. Часове преди това Меркел обяви пред партиен конгрес на Християндемократическия съюз (ХДС) в Лайпциг, че е време за усилия в посока по-тесен политически съюз и по-строги бюджетни правила на Стария континент.„Трябва да гледаме скептично към грандиозни планове и утопични идеи. Ние имаме право да попитаме какъв трябва да бъде Европейският съюз и какъв не“, е казал Камерън. „Европа трябва да бъде ориентирана навън, а не да се взира във вътрешността си. Тя трябва да има гъвкавостта на мрежа от държави, а не монолитността на блок.“ Призивът на Меркел за по-тесен политически съюз и отговорът на Камерън залагат потенциално противоборство между европейските лидери на предстоящата среща на високо равнище на 9 декември, когато трябва да се обсъждат промени в договора за ЕС, за да се укрепи еврото.
Камерън, който ще има разговори с Меркел на 18 ноември в Берлин, обеща да използва всяка промяна в правилата на съюза, за да отвоюва обратно власт от Брюксел. Камерън се позова на падането на Желязната завеса, която според него е премахнала необходимостта ЕС да действа като твърд блок, за да гарантира мира на континента след 1945 г., а по-скоро като широк съюз на демократични държави, които работят заедно.
„ЕС трябва да осъзнава и цени националната идентичност и да приема разнообразието на европейските нации като източник на сила“, казва британският премиер. „Промяната предоставя възможност ЕС да се прекрои така, че да служи по-добре на нашите национални интереси, както и на интересите на останалите си членове. Тя е възможност за Великобритания да си върне суверенитет, вместо да отстъпи.“ Повече от една четвърт от депутатите в Консервативната партия на Камерън се обявиха в подкрепа на референдум за продължаващото британско членство в ЕС, усилвайки натиска върху премиера да се противопостави на допълнителна интеграция в съюза. Правителството от своя страна обеща народен вот за всяка промяна в договора на ЕС, която прехвърля още правомощия към Брюксел.