Тъй като не се вижда краят на дълговата криза в еврозоната, събитията в Гърция и Италия изглежда ще определят настроението на инвеститорите през следващите няколко дни, се посочва в коментар на CNBC. Дали това ще бъде задържането на Берлускони на власт, или преговорите за формирането на новото гръцко правителство, няма значение - невъзможно е да се игнорира европейската дългова криза.
Анализатори в британската банка HSBC търсят онова, което те сами наричат „парадигма включване на риска – изключване на риска“, и за което смятат, че е определяща черта на пазара след началото на финансовата криза през 2007 г.
„Последните събития в еврозоната водят до допълнително засилване на парадигмата включване на риска – изключване на риска. През миналата седмица тя почти се превърна в карикатура на самата себе си: наблюдавахме изключителна еуфория въз основа на предложения спасителен пакет, последвана няколко дни по-късно от силно отчаяние, предизвикано от перспективата за референдум в Гърция“, заяви Дейвид Блуум, ръководител на отдела за световни валутни стратегии в банката.
„Тези драматични промени в настроенията доведоха до обрати в цените на рисковите активи“, добавя той.
Блуум твърди, че участниците на пазара вече сравняват настоящата гръцка криза с Lehman Brothers.
„Напрежението на пазара в момента е доста по-силно, отколкото след краха на Lehman, но събитието, което притеснява хората, все още не се е случило. Въпреки това усещането за възможността за такова събитие вече тласкат пазарите към нечувани нива“, предупреждава той. Когато събитието, каквото и да е то, се случи наистина, това ще бъде много лоша новина за световната икономика, смята експертът.
„Където и да се случи всъщност събитието, то ще доведе до Голямата депресия II”, убеден е той.