Италия, която е под огромен натиск от финансовите пазари и европейските си партньори, се е съгласила на мониторинг от страна на Международният валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС). Двете организации ще инспектират прогреса на страната при провеждането на дълго отлаганите реформи в пенсионното осигуряване, трудовия пазар и приватизацията, съобщава високопоставен източник от ЕС, цитиран от Ройтерс.
Италианският премиер Силвио Берлускони, чието правителство е на път да изгуби парламентарната си подкрепа, проведе спешни разговори с лидерите на еврозоната и щатския президент Барак Обама.
„Трябва да сме сигурни, че поставените бюджетни цели са изпълними и ще бъдат изпълнени. Решихме да включим МВФ в процеса на мониторинг, тъй като фондът ще използва собствена методология. Италианците заявиха, че нямат нищо против“, посочва източникът на Ройтерс.
Въпросът е не какви са мерките, гласувани от италианския парламент, а как се прилагат, казва френският президент Никола Саркози.
„Италия не вижда проблем в извършването на мониторинг, включително и от страна на МВФ“, казва източникът от ЕС, допълвайки, че Европейската комисия (ЕК) и МВФ ще изготвят отделни оценки за напредъка на Италия.
Лидерите на Франция, Германия, Италия, Испания, Европейската централна банка (ЕЦБ), МВФ и европейските институции обсъждаха с президента Обама мерки за предотвратяването на нова глобална рецесия.
Източници от Г-20 заявиха, че все още не са договорени конкретни суми за разширяването на МВФ, но че фондът вероятно ще бъде подкрепен с около 300 – 350 млрд. долара.