Идеята, че Европейският съюз (ЕС) принуждава банките да отпишат 50% от гръцките облигации, които притежават, без това да предизвика изплащането на застраховки възлизащи на 3,7 млрд. долара, заплашва да подкопае доверието в кредитните суапове за защита от фалит (CDS), като инструмент за хеджиране, пише Bloomberg.
В документа публикуван след постигнатото на вчерашното споразумение, имащо за цел да сложи край на дълговата криза в еврозоната се казва, че „частните инвеститори и всички заинтересовани страни са поканени да се включат в доброволна замяна на облигации“. Ако Международната асоциация за суапове и деривати (ISDA) се съгласи, че обмяната не е принудителна, кредитните суапове за защита от фалит, които са сключени по гръцкия дълг, няма да бъдат изплатени.
„Това ще повдигне някои много сериозни въпроси за реалната стойност на тези договори (CDS)“, казва Харприйт Пархар, стратег на Credit Agricole SA в Лондон. „CDS пазарът ще остане недоверчив към облигациите на европейските страни“.
Политиците и централните банкери постигнаха споразумение късно в сряда, след като банките - най-големите кредитори на Гърция - са били заплашени с тотален фалит по гръцкия дълг, разкри премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер.
Дейвид Грийн, главният секретар на ISDA в Лондон заяви, че неговата организация намира споразумението за доброволно, дори ако както изглежда „е имало доста извиване на ръце“.
Този подход може да подкопае доверието в CDS като инструмент за хеджиране и да принуди банките да търсят други начини за понижаване на рисковете, казва Пилар Гомес-Браво, главен консултант на Negentropy Capital в Лондон.
„Ако намерят начин да заобиколят CDS, тогава хората ще се усъмнят в тяхната стойност по принцип и това може да доведе до пазарни сътресения“, допълва тя.