Източна Европа е изложена на риск от пресъхване на кредитните потоци към региона, тъй като рекапитализирането на западноевропейските банки може да затрудни финансирането на местните им подразделения, пише Bloomberg.
Като се вземе под внимание, че около три четвърти от банковия сектор в региона е собственост на западни банки като UniCredit SpA и Erste Group Bank AG, местните подразделения вероятно ще получат по-слаба подкрепа и това ще се отрази негативно на растежа на кредитирането, посочва Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в анализ публикуван миналата седмица.
Банките, които стоят зад кредитния бум в Източна Европа от преди 2008 г. сега изпитват затруднения поради влошеното качество на отпуснатите кредити и забавения икономически растеж. Регионът пострада тежко от кризата, последвала колапса на Lehman Brothers Holdings Inc. преди три години и сега отново е застрашен на фона на финансовите сътресения в еврозоната.
„Това определено ще има ефект“, казва Кристиан Келър, икономист на Barclays Capital в Лондон. „Ако имате банкова система, която е до такава степен обвързана със западноевропейските банки, а те започнат да понижават ливъриджа си, без съмнение растежът в региона няма да се задържи на досегашните нива“, допълва той.
Повишеното изискване за капиталова адекватност може да накара банките да „свият балансите си“, посочва Келър. След като извършат пазарна преоценка на облигациите си, до 30 юни догодина банките от еврозоната трябва да достигнат капиталова адекватност от минимум 9%, се договориха лидерите на Европейския съюз (ЕС) късно вечерта в сряда. Банките от еврозоната се нуждаят от рекапитализация в размер на 106 млрд. евро.
Кредитирането в Източна Европа отслабва в сравнение с първата половина на годината, когато кредитите, отпуснати в 29-те страни акционери на ЕБВР нараснаха с 3%. В половината от тези страни се наблюдава спад, посочва Ерик Берглоф, главен икономист на банката, цитирайки инфлационно коригирани данни.
Във всички бивши комунистически страни кредитният ръст е под 10% – под една трета от нивата през 2007 г. - 2008 г., разкриват данни на Международния валутен фонд (МВФ).
За следващата година OTP Bank Nyrt., най-голямата унгарска банка, прогнозира стагнация на корпоративното кредитиране в страната.
„Днес вече е илюзия, че ако една банка е собственост на западна институция, тя определено е в добро финансово състояние, а собственикът и е добре капитализиран“, посочва Ласло Улф, заместник директор на OTP Bank.
Въпреки че повечето банки в Източна Европа имат ограничена експозиция към Гърция, UniCredit, Erste и Raiffeisen са сред банките, които вероятно ще се нуждаят от допълнителен капитал, за да удовлетворят новите изисквания за капиталова адекватност.
Плановете за рекапитализация трябва да включват и източно европейските подразделения на банките, посочва ЕБВР. През 2009 г. базираната в Лондон банка стартира така наречената Виенска инициатива, изискваща от големите западни банки да продължат да финансират подразделенията си в Източна Европа.
„Подкрепата трябва да включва и дъщерните дружества“, казва Берглоф. Процесът на понижаване на ливъриджа в Западна Европа застрашава това, което беше постигнато в Източна Европа, допълва той.
Западните банки трябва да преосмислят бизнес моделите си в Източна Европа, а отпусканите заеми да бъдат покривани с местни депозити. Това обаче, ще забави кредитирането, коментира Рони Рен, анализатор на Keefe, Bruyette & Woods в Лондон.
Erste и UniCredit вече обявиха, че ще опитат да понижат зависимостта на местните си подразделения от необходимостта от външно кредитиране.