Гърция може да поеме дъх. Министрите на финансите от еврозоната дадоха тази вечер принципно одобрение за деблокиране на жизненоважен кредит за заплашената от фалит страна, предаде DPA, позовавайки се на европейски дипломат.
Те разрешиха отпускането на шестия транш от първия спасителен пакет за страната, обявен миналата година. Той е размер на 8 млрд. евро и е крайно необходим на Гърция, за да избегне фалита.
Поредният транш ще бъде отпуснат в първата половина на ноември след одобрението и на Международния валутен фонд (МВФ). В специално комюнике министрите посочват, че независимо от отчетеното влошаване на ситуацията, описано в доклада на Тройката (ЕК, МВФ и ЕЦБ), Атина полага усилия и затова се одобрява сключването на втора спасителна програма.
В документа е записано, че тази нова програма „ще бъде подходяща комбинация от допълнително ново официално финансиране и участие на частния сектор“.
С решението си днес министрите последваха препоръката на Международния валутен фонд (МВФ), Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) – т. нар. „тройка“, които проверяват периодично финансовото състояние на страната. Инспекторите са установили „изключително тревожна динамика на държавния дълг“.
Европейските партньори винаги подчертаваха, че е искат в никакъв случай да допуснат фалит на Гърция. Още през юли страните от еврозоната гласуваха за нов спасителен пакет за Атина в размер на нови 109 млрд. евро. Тъй като междувременно положението в Гърция се влоши, и този пакет ще се окаже недостатъчен. Затова политиците възнамеряват да въвлекат по-силно банките и застрахователите в спасителния план. Решение за това още не е взето.
Според изчисленията на Тройката без драстична промяна в курса Гърция отново ще изпадне в подобна финансова криза най-късно след десет години. При запазване на сегашната политика общата задлъжнялост през 2020 г. ще бъде 152% от БВП. При неблагоприятно развитие на световната икономика Атина би могла да се върне на финансовите пазари едва през 2021 г.
Заседаващите министри получиха получиха доклада на Тройката едва днес следобед. Контрьольорите искат да установят дали в дългосрочен план Гърция ще може сама да обслужва дълговете си.