Германските банки се подготвят да абсорбират до 60% загуби по гръцкия дълг, който притежават, след като европейските политици настояват за по-голямо участие на частните инвеститори в спасителния план за парализираната от дългове страна, съобщават трима запознати с преговорите източници, цитирани от Bloomberg.
По-рано тази седмица германските банки са провели конферентна среща, на която са обсъдили потенциални загуби по гръцкия дълг от 50-60%, въпреки че окончателна стойност не е била договорена, посочват източниците, пожелали анонимност поради конфиденциалността на разговорите.
Изпълнителният директор на Deutsche Bank AG Йозеф Акерман, който председателстваше разговорите през юли, когато европейските банки и застрахователи се съгласиха да понесат доброволни загуби от 21%, заяви, че следващата седмица ще отиде в Брюксел, за да обсъди възможността за отписването на по-голяма част от дълга.
Премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който председателства групата на европейските финансови министри заяви, че разговорите за цената, която инвеститорите може да платят за преструктурирането на гръцкия дълг, с базирания във Вашингтон Институт за международни финанси (IIF), председателстван от Акерман, вече са в ход.
10-годишните гръцки облигации се търгуват на около 40% от номиналната си стойност. Някои германски банки вече са отписали гръцките си активи, преизчислявайки ги по пазарни цени, докато банките, които са отписали по-малък процент може да понесат допълнителни загуби, посочва един от източниците на Bloomberg.
По-голямото участие на частния сектор може да стане част от разширения пакет от мерки за овладяване на дълговата криза в Европа. На среща на 23 октомври лидерите от еврозоната се очаква да обявят нов антикризисен план.
Президентът на европейската комисия Жозе Мануел Барозу вчера призова за рекапитализация на засегнатите от кризата европейски банки, изплащане на поредния транш от първоначалния спасителен пакет за Гърция и по-скорошното договаряне на постоянен спасителен фонд за еврозоната.
Европейските банки може да бъдат принудени да повишат капиталовата си адекватност до 9%, за да абсорбират рисковете от фалит на определени страни в региона, посочва източник близък до европейския банков регулатор. При проведените през юли стрес тестове бяха заложени 5%.
Европейските финансови министри обмислят да наложат на банките нов краен срок за въвеждане на новите правила за капиталова адекватност, известни като Базел III, заяви представител на френското правителство днес. Запитан дали 9% съотношение на първичния капитал (Tier 1) към рисково претеглените активи на банките ще е приемливо, той отговори „да“.