fallback

Гърция ще получи следващия транш от спасителната помощ през ноември

Кредиторите на страната искат още икономии и приватизационни сделки, за да се запълнят част от дупките в бюджета

10:16 | 04.10.11 г. 4

Гърция ще получи новия транш от спасителната помощ през ноември, а не този месец. Това са решили финансовите министри на страните от еврозоната, които се срещнаха снощи, за да обсъдят ситуацията в страната, предаде Ройтерс.

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер поясни, че първо трябва да бъде подготвен докладът на инспекторите на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) за финансовото състояние на страната, преди да се пристъпи към освобождаването на средствата. Тяхната мисия в Атина беше на два пъти прекъсвана в последния месец, след като инспекторите установиха, че страната не се справя с изпълнението на поставените пред нея финансови и фискални цели.

Заради прекъсванията докладът на кредиторите вероятно няма да бъде готов до 13 октомври, за когато беше планирана следващата среща на финансовите министри на държавите от еврозоната, което е и основната причина за отлагането.

На срещата снощи министрите са се споразумели да предоставят гаранции на Финландия в замяна на участието на скандинавската страна в новия спасителен план за Гърция. Гаранциите ще бъдат депозирани в отделна сметка и инвестирани само в безопасни активи, стана ясно след края на срещата.

Еврогрупата обаче е поискала от Атина още приватизационни сделки и икономии, за да запълни дупките в бюджета. "Искаме от Гърция да вземе допълнителни мерки за икономии през 2013 и 2014 година, които да са извън вече обявените за тази и идната година“, заяви късно снощи в Люксембург Жан-Клод Юнкер.

"Освен това ние призовахме настоятелно страната да ускори приватизациите си в сектора най-вече на недвижимите имоти", допълни Юнкер, цитиран от Франс прес и БТА.

Гръцките медии излязоха с информация, че кредиторите на страната са поискали да бъдат премахнати колективните трудови договори или да бъдат подписани нови, за по-ниски възнаграждения, както и минималната заплата да бъде намалена под 751 евро.

"Не сме Индия и никога няма да станем, в Гърция има колективни трудови договори и институции, които защитават работещите", противопоставил се е премиерът Георгиос Папандреу. Министърът на труда на страната също е отхвърлил предложението на инспекторите за орязване на заплатите в частния сектор.

Въпреки че разговорите на финансовите министри продължиха повече от шест часа, на срещата снощи бяха взети твърде малко конкретни решения, отбелязва Ройтерс. Това внася още по-голяма несигурност в инвестиционните среди и засилва спекулациите за фалит на свръхзадлъжнялата Гърция, заключава агенцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:36 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още