fallback

ЕП "подсилва" Пакта за стабилност и растеж с още 6 икономически проектозакона

Проектите насърчават съкращаването на бюджетни разходи, очаква се заради разпространението на дълговата криза предложенията да получат гласовете на мнозинството

15:46 | 26.09.11 г. 4

Европейският парламент се подготвя да приеме пакет от шест проектозакона с основен фокус дълговата криза, въпреки кртиките на някои членове на Европарламента, че новите правила не са достатъчно социално ориентирани, пише електронното издание EurActive.com.

Очаква се икономическият пакет проектозакони да бъде гласуван в сряда. Вероятно те ще спечелят гласовете на  мнозинството от евродепутатите, въпреки предупрежденията на групата на социалистите и на зелените, че ще отхвърлят поне половината от предложенията.

„Ние подкрепяме повишаването на ефективността на Пакта за стабилност и растеж, както и съкращаването на дълговете, но реформите се фокусират прекалено върху орязването на разходите и игнорират приходите като начин за свиване на дълговете“, коментира Свен Гиеголд, евродепутат от групата на зелените, пред изданието.

„Подобна политика би увеличила бремето върху бедните и би се отразила негативно на някои бъдещи инвестиции, като например в образование“, допълни той.

Със задълбочаването на дълговата криза обаче много от евродепутатите са склонни да гласуват „за“ пакета от закони въпреки резервите си. „Не очаквам особени изненади“, коментира в тази връзка Джон Шранц, говорител на парламентарната комисия по икономическа и бюджетна политика.

„Който иска да оцелее в кризата, трябва да се научи как да излезе от нея. Фискалната консолидация ще проработи само ако е комбинирана с нови инициативи за растеж“, допълни евродепутатът Удо Булман.

В последните няколко години Брюксел се опитва да пренапише Пакта за стабилност и растеж, в който са регламентирани допустимите граници на бюджетните дефицити.

Ето и някои от законодателните предложения в пакета: нова граница на позволената статистическа грешка при отчитането на дефицитите и дълговете (0,2%); въвеждането на т. нар. Европейски семестър, или годишна процедура по оценка на бюджета на всяка държава-членка; санкции за държавите, които не осъществяват реформи по отправени препоръки и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:23 | 06.09.22 г.
fallback