Европейските политици започнаха да търсят нови начини да предотвратят фалита на Гърция и да предпазят европейската икономика от още щети. Властите се фокусираха върху подсилването на фонда за подкрепа на еврото, който е на стойност 440 млрд. евро, пише Ройтерс.
Остават актуални обаче формираните дълбоки различия по въпроса дали Европейската централна банка (ЕЦБ) да отдели повече ресурс за финансиране на банките и подпомагане на затруднени държави-членки на еврозоната, отбелязва агенцията.
Европа попадна под още по-силен международен натиск, когато в неделя представител на Международния валутен фонд (МВФ) заяви, че ЕЦБ е единственият достатъчно голям играч, който може да сплаши финансовите пазари.
Германия и представители на ЕЦБ открито изразяват безпокойството си, че институцията ще затъва все повече, ако продължи да подкрепя Гърция и другите задлъжнели държави от валутния съюз на Европа.
Основните опасения на пазарите са, че европейските банки ще потънат заради експозициите им към дългови книжа на държави от еврозоната с висока задлъжнялост. Затова, според експерти, е необходимо фондът за подкрепа на еврото да бъде увеличен до около 2 трлн. евро.
„Трябва да намерим механизъм, чрез който да превърнем едно евро от фонда в пет, но все още няма решение как ще се случи това“, коментира неназован от агенцият апредставител на европейската власт.
Финансовите пазари дават знаци, че се съмняват в ефекта от подсилването на фонда за подкрепа на еврото, още повече, че по въпроса няма никаква яснота. Съмненията се засилиха допълнително, след като рейтинговата агенция Standard & Poor's заяви, че евентуалното увеличаване на средствата във фонда ще доведе до понижаване на рейтингите на редица държави от еврозоната.