Кредиторите на Гърция са готови да ѝ предоставят допълнително време за осъществяване на програмата за финансови реформи, заяви представителят на Международния валутен фонд Боб Траа, цитиран от ИТАР-ТАСС.
„Разбрахме, че финансовото приспособяване ще се нуждае от още време заради възможностите на Гърция за осъществяването му. Ще ви помагаме, но и вие трябва да изпълните своите задължения. Топката е в гръцката половина на полето. Осъществяването на мерките ще има решаващо значение“, каза Траа.
По думите му Гърция трябва да либерализира пазара, да създаде равни за всички условия за конкуренция, а икономиката ѝ да стане по-прозрачна. „Необходимо е да бъде прочистено законодателството с цел либерализиране на икономиката“, добави той.
Според него балканската държава ще трябва да предприеме нови мерки на строги икономии за постигане на финансовите цели през 2011 г. „Ще бъдат необходими нови мерки, за да може дефицитът в държавния бюджет да бъде сведен до устойчиви нива. Не трябва да има табу върху съкращенията на персонал“, подчерта представителят на МВФ.
По отношение на приходите той смята, че „в страната не трябва постоянно да се повишават данъците“. В тази връзка Траа призова Гърция по-ефективно да се бори с практиката на укриване на данъци и да подобри механизма на събирането им. Въпреки това той изключи възможността за намаляване на данъците на този етап, тъй като ако не бъде сменено с друг източник на доход, това ще доведе до по-висок дефицит в държавния бюджет.
Представителят на МВФ смята също, че планът за замяна на гръцки държавни облигации, които са притежание на частни инвеститори, с 21% отстъпка най-вероятно ще бъде осъществен, дори ако в него участват по-малко от 90% от притежателите на такива ценни книжа.
„Оптимистично предполагам, че ще имаме разумен дял на участие. Дори и да не успеем да привлечем 90% от инвеститорите, то страните най-вероятно ще се договорят за осъществяване на сделката. Много инвеститори обявяват интереса си за участие в подобни планове едва в последния момент“, отбеляза той.
Траа обаче изтъкна, че отлагането на приватизацията в Гърция може да я доведе до фалит. „Мерките за приватизацията по настоящата програма бяха реализирани със закъснение заради разногласията между политиците, които не успяха да съгласуват процедурни въпроси ... Достатъчно е да се почака малко и страната ще обяви фалит“, твърди той.
Междувременно високопоставен представител на гръцкото правителство, пожелал да остане анонимен, заяви пред Ройтерс, че инспекторите на Европейския съюз и МВФ очакват новата такса върху недвижимите имоти да набере едва половината от планираните приходи, като това ще наложи въвеждането на нови мерки за покриване на недостига.
Той потвърди, че международните кредитори на Гърция искат сериозно орязване на разходите за следващата година.
„Тройката (ЕС, МВФ и ЕЦБ - бел. ред.) смята, че данъкът върху недвижимите имоти ще донесе 1 млрд. евро по-малко от нашите предвиждания“, посочи източникът.
Той добави, че въвеждането на допълнителни мерки за строги икономии за 2011 г. може да бъде решено след видеоконферентната връзка този следобед между гръцкия министър на финансите Евангелос Венизелос и представителите на групата за инспекции на ЕС и МВФ в Гърция.