Рим е готов да се откаже от суверенитета си, за да се създаде „истинско европейско централно правителство“ и да се сложе край на дълговата криза в еврозоната. Това заяви италианският външен министър Франко Фратини в навечерието на срещата на финансовите министри на държавите-членки на европейското валутно обединение в Полша, пише електронното издание EurActiv.com.
С изявлението си Фратини, който е и бивш еврокомисар, намекна за дълбочината на дълговата криза, както и за сериозността, с която тя се възприема в страната му.
„Различните държави имат различно виждане за европейския федерализъм. Италия е готова да се откаже от суверенитета си, ако е необходимо, за да се създаде истинско, единно европейско правителство“, каза Фратини пред Süddeutsche Zeitung.
"Трябва да работим усилено за формирането на европейско икономическо правителство. Вече не е достатъчно Европа да се води, като се събираме около масата на интернационално ниво“, допълни италианският външен министър, насочвайки вниманието към последните няколко спешни срещи, откакто дълговата криза в еврозоната ескалира.
Фратини призна, че подобни промени ще изискват промени в европейското законодателство. Същото преди време направиха германският канцлер Ангела Меркел и финансовият министър на страната Волфганг Шойбле.
Наскоро полският финансов министър Яшек Ростовски предупреди, че „заразата“ е заплаха за еврозоната и призова лидерите на държавите-членки да предприемат необходимите стъпки, за да се справят с кризата.