С 10% данък върху корпоративни и лични доходи и 5% данък дивидент данъчните ставки в България днес са толкова ниски, че някои хори може дори да ги плащат. Това пише в своя блог международният инвеститор, предприемач и коментатор Саймън Блек.
Той описва страната ни като „интересен случай“, коментирайки, че тя предлага множество възможности „на номинална стойност“.
Цената на труда е неприлично евтина, имотите са неприлично евтини, разходите за живот са смешни. Английският се говори навсякъде и в столицата е дори „по-разпространен от руския“, пише той.
Ниските данъци са истинска благодат за чужденците. България има данъчни спогодби с редица страни в Западна Европа, Канада и САЩ, които гарантират, че чуждестранните компании в България се облагат единствено с 10% данък. Използвайки този „данъчен арбитраж“ чуждестранните компании могат да запазят голяма част от своята печалба на места с по-ниски данъци.
В момента много компании имат офиси в чужбина с производствени съоръжения в Ирландия, за да се възползват от ниските данъци в страната, които са 12,5%.
Предвид възможния фалит на Ирландия обаче правителството е поставено под натиск да повиши данъците... и аз очаквам това да накара множество компании да пренесат операциите си в България, смята той.
С ниските данъци на страната, ниската минимална работна заплата от едва 185 долара на месец и благоприятната за правене на бизнес политика, България е разумна алтернатива за компаниите, които искат да останат на територията на ЕС.
В крайна сметка България е член на ЕС... въпреки че и тя вероятно е подправила финансовите си данни, за да се сдобие с членството, по същия начин както направи Гърция, пише блогърът.
Накратко казано, залезът на Ирландия може да е шанс за България, а притокът на чуждестранни инвестиции ще бъде от огромна полза за тази икономика и цените на нейните активи.
А междувременно предприемачите и инвеститорите, които целят да се възползват от предимствата на офшорните данъчни спогодби, евтини таланти и ефективна в ценово отношение европейска база, може да вземат предвид България за своите нужди.