fallback

Гръцката криза добре дошла за Газпром?

Руският държавен доставчик се е насочил към гръцката газова компания и може да провали плановете на ЕС за диверсификацията на газовите доставки

10:48 | 29.06.11 г. 3

Дълговата криза в Гърция доминира в новините. Плановете за спасяването на Атина от фалит постепенно придобиват ясни очертания. Но покрай евентуалния фалит на държавата като че ли в сянка остана един друг стар геополитически проблем, пише CNBC.Гръцкото правителство се опитва да финансира дълговете си с продажбата на държавни активи. За приватизация е обявена и DEPA – националната газова компания на Гърция. Тя е от стратегическо значение, тъй като Гърция е един от основните транзитни коридори на синьо гориво. Като най-южна точка на Европейския съюз от Брюксел възлагаха големи надежди именно чрез гръцката мрежа да се диверсифицират газовите доставки за Европейския съюз.

От приватизацията на DEPA обаче пак може да се възползва Газпром, който и без това е най-големият доставчик на природен газ за Европа. Според анализатори руската държавна газова компания ще се включи в наддаването за гръцката. От Москва обаче отказват да коментират.

Газпром вече разшири влиянието си на Балканите, купувайки контролния пакет акции в NIS – сръбската газова компания, преди две години.

Ако руснаците успеят да влязат в DEPA това няма да означава, че транзитните газови проекти са загубени, а че ще се пренася руски природен газ, коментира Марко Папич от Stratfor.

Управляващият директор на трансадриатическия газопровод, чрез който до Италия ще се доставя турски газ през територията на Гърция, допълва, че Газпром доставя за DEPA 2 – 3 милиарда куб. м. синьо гориво, но договорите изтичат през 2016 г. Затова вероятно руският доставчик иска да си осигури продължаване на договорите. Каква по-голяма сигурност от това да си купи гръцката газова компания?

Според анализатори Европейската комисия се е провалила в опита си да изгради всеобхватна енергийна политика в областта на газовите доставки. Затова и важните решения за диверсификацията вероятно ще бъдат взети далеч от Брюксел.

Фактор за последното са и силните бизнес връзки на Русия с Германия – първата европейска икономика. Берлин и Москва се „свързаха“ със Северен поток. Германците едва ли ще рискуват да се опълчат на руснаците, а имат водеща роля в разрешаването на гръцките проблеми.

Затова няма да бъде учудващо, ако Германия благослови евентуалното влизане на Газпром в DEPA.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:31 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още