fallback

Как да спечелим от неизбежната неплатежоспособност на Гърция?

Финансовият журналист Матю Лин посочва пет сделки, които биха си стрували, ако фалитът на Гърция бъде последван от разпад на еврото

22:51 | 15.06.11 г. 7
Автор - снимка
Създател

Не се нуждаем от кристална топка, за да предвидим, че най-значимото събитие на финансовите пазари през следващите 12 месеца ще бъде обявяването на неплатежоспособност от Гърция по нейния дълг, пише Матю Лин* за MarketWatch.

През тази седмица Standard & Poor’s понижи кредитния рейтинг на страната с цели три степени до CCC – най-ниският в света, посочва той. Научихме също, че индустриалната продукция е спаднала с 11% на годишна база, а безработицата е достигнала 16% - ръст от 40% за последната година.

Година след спасителната операция на ЕС и МВФ, Гърция се насочва към икономическа депресия в стил 30-те години на XX век. Държава в такова състояние не може да обслужва дълговете си, нито пък да овладее бюджетния си дефицит.

Въпросът не е дали Гърция ще обяви неплатежоспособност, а кога и при какви условия, като най-важното е кой ще трябва да плати сметката. Забравете всички приказки, че когато се случи, това ще е катастрофа за пазарите, съветва Лин. Цените се изменят драматично единствено при събития, които никой не е прогнозирал.

Евентуалното обявяване на неплатежоспособност от страна на Гърция вече е калкулирано в цените. Германците и французите обаче няма да го позволят преди да са уверят, че банковите им системи са стабилни и няма да се получи колапс на голяма финансова институция в стила на Lehman Brothers.

Фалитът на Гърция ще накара всички да се фокусират върху възможността от разпадане на еврото. Пазарът ще започне да калкулира кои ще спечелят и кои ще загубят от това.

Ако приемем, че еврото няма да го има след пет години, как трябва да изглежда портфейла ни, пита се Матю Лин и предлага пет сделки, за които трябва да се замислим: 1. Купувайте немски ДЦК!

Новата германска марка, която може да възкръсне, ще бъде сред най-силните валути в света, което ще е добре за облигациите на страната и лошо за износителите й, но с времето немските компании отново ще се нагодят към силната си независима валута. Те се справиха чудесно с това през 70-те и 80-те, но процесът ще отнеме време, като междувременно износът ще страда, което ще засегне фирмените печалби и цените на акциите.

2. Продавайте швейцарския франк!

Валутата в момента се радва на статута си на сигурно убежище, но ако марката отново се появи, тя ще изгуби доста за сметка на германската валута.

3. Продавайте белгийския индекс BEDOWD!

Съз залеза на еврото същото ще се случи и с белгийската икономика, която като център на обединена Европа се движеше възходящо заедно с ЕС. 4. Купувайте акции на европейските туристически компании!

Ако еврото изчезне, валутите на периферните страни от еврозоната ще поевтинеят, което ще направи туризмът в тях много евтин за централноевропейците.

5. Продавайте акциите на американските банки, но купувайте долара!

Изглежда щатските банки купуват доста от гръцкия дълг, собственост на европейски финансови институции. Това може би важи и за банките от Азия и Близкия Изток.

Доларът обаче ще поскъпне, тъй като еврото бе сериозен претендент да заеме мястото му на световна резервна валута. Ако еврото го няма, доларът ще спечели още едно десетилетие като основна глобална валута. * Матю Лин е финансов журналист, базиран в Лондон, и автор на "Крах: Гърция, еврото и кризата на държавните дългове".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:09 | 24.08.22 г.
fallback