Европа трябва да обмисли засилване на централизирания контрол върху икономическата политика в случай, че опитите за преодоляване на дълговата криза не дадат резултати. Такова е мнението на президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише.
Днес Трише изложи идея за създаването на финансово министерство на Европейския съюз и възможността за вето на европейските институции при намерения за прекомерно големи разходи на някоя държава или несъгласие с други ключови решения, съобщава Ройтерс.
„Като първа фаза тази институция би трябвало да се насочи към подкрепа в контекста на създаването на програми за ограничение на разходите“, смята Трише. Ако накоя държава не се справя с това обаче смятам всички ще се съгласите, трябва да се прибегне към съвсем различни мерки“, обяснява той.
Даването на повече правомощия и възможности за въздействие върху отделните държави ще подпомогне цялостното управление на финансите на ЕС и ще намали значително рисковете, уверен е банкерът.
Постепенно, с течение на времето, общото финансово министерство ще пасне много добре на съществуващите общ пазар, Европейска централна банка и единна валута в еврозоната, смята той.
„Не е необходимо това да бъде финансово министерство с огромен бюджет. То трябва да бъде министерство, което изисква директна отговорност в поне три области – надзор над фискалната политика и конкурентоспособността, на второ място са стандартните отговорности към финансовия сектор в ЕС и трето – представляване на ЕС на наднационално ниво“, обяснява Трише.