Португалия окончателно постигна споразумение с Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ) за спасителен пакет от 78 милиарда евро, потвърдиха трите преговарящи страни, цитирани от ДПА.
Програмата поставя основите на укрепване на португалската икономика, изтъкна ръководителят на мисията на Европейската комисия Юрген Крьогер.
ЕС ще участва в пакета с 52 милиарда евро, а МВФ - с 26 милиарда евро.
Условията за спасителния заем включват ускоряване и задълбочаване на провежданата приватизационна програма, както и значителни структурни реформи, отбеляза министърът на финансите Фенрнанду Тейшейра душ Сантуш.
Договорената програма за финансова помощ е "тежка, но необходима и справедлива", посочи Крьогер, цитиран от АФП.
Португалия се е запътила към две години рецесия, като планът за помощ предвижда свиване на икономиката с около 2 процента през 2011 и 2012 година, преди да настъпи подем през 2013 година, прогнозира Фенрнанду Тейшейра душ Сантуш.
Възстановяването на икономиката след две години ще се основава на износа, отбеляза той пред журналисти.
През 2010 година Португалия отчете растеж от 1,4 процента след една година рецесия през 2009 година в резултат на финансовата криза.
Очаква се безработицата да нарасне до 13 процента през 2013 година, а през следващите години да започне да намалява, уточни министърът.
Душ Сантуш представи тази сутрин програмата за финансова помощ на Португалия за срок от три години на стойност 78 милиарда евро.
Тази сума ще позволи да се покрият нуждите от финансиране на страната, които са били внимателно проучени, преди да се стигне до споразумението за тази сума, подчерта финансовият министър.
В Брюксел европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен и управляващият директор на МВФ Доминик Строс-Кан публикуваха съвместно комюнике, в което посочват, че финансовата помощ за Португалия ще изисква "истинско национално усилие".
"Португалската икономика е изправена пред предизвикателства", отбелязват те, изтъквайки своята твърда подкрепа в усилията на властите да защитят най-уязвимите социални групи.