Между 300 и 500 европейски наемници, включително граждани на страни от Европейския съюз, се бият за полковник Кадафи в Либия, пише Euobserver.
Европейските наемници са главно специалисти по тежки оръжия, хеликоптери и тактика и получават заплати от по няколко хиляди долара на ден. Основната част от тях идват от Беларус, Сърбия и Украйна. Има значителен брой полски специалисти по работа с хеликоптери, както и военни съветници от Белгия, Великобритания, Франция и Гърция.
Европейците са на върха на пирамидата на доста по-голяма група наемници от Централноафриканската република, Чад, Нигер, Мали и Сомалия, на които се плаща до 2000 долара на ден. Наемниците пристигат в Либия през все още годните за употреба 15-тина летища в Южна Либия.
Официалната армия на Кадафи наброява едва около 25 хил. души поради големия процент на дезертиралите. Синовете му обаче контролират 3 подразделения добре въоръжена милиция, наброяващи общо между 35 хил. и 50 хил. души.
Данните са предоставени от Майкъл Кутузис, гръцки експерт по организираната престъпност, чиято компания Lotophages Consulting консултира европейските институции, Организацията на обединените нации (ООН) и френското правителство. Кутузис прекара февруари и март в Северна Африка.
„В либийското общество съществува табу срещу убиването на хора от собствената племенна група. Това е една от причините, поради която Кадафи има нужда от наемници“, казва Кутузис.
Според администрацията на съпротивата - Преходният национален съвет в Бенгази - действащи офицери от руската, алжирската и сирийската армия също помагат на Кадафи.
„Те започнаха да пристигат след началото на американските бомбардировки. Кадафи промени тактиката си. Той внесе стотици джипове от Алжир и престана да разчита на танковете“, казва източник от администрацията. „Правителствата в Алжир и Сирия се страхуват, че падането на Кадафи може да се окаже лош пример“, допълва той.
Източникът допълва, че Кадафи използва наемници, защото няма доверие на либийците.
„Срещу него е имало опити за преврати почти през цялото време през последните 40 години. Неговите лични телохранители са чужденци. Колкото до вътрешния му кръг от приближени - лоялистите, които наистина вярват в него - това са около 10 души и един от тях - Муса Куса, бившият либийски външен министър, вече го напусна“, посочва той.