Позитивните настроения се задържаха за четвърта поредна сесия на европейските борси и донесоха повишения на водещите индекси в региона въпреки назряващите страхове, че Португалия може да се превърне в следващата държава от еврозоната, която да прибегне финансова помощ.
Силно в днешната сесия се представиха технологичните компании, водени от Nokia и Alcatel, след като от инвестиционната банка Goldman Sachs повишиха своите оценки за двете телекомуникационни компании, пише Bloomberg. Акциите на Nokia и Alcatel се повишиха с повече от 3% след новината.
Силно поскъпнаха и акциите на компаниите от сектора на възобновяемите енергийни източници заради вота против ядрената енергетика в Германия.
Европейският индекс Stoxx Europe 600, който покрива пазарите на ценни книжа в 18 европейски борси, се повиши с 0,1% до 276,33 пункта. Миналата седмица му донесе 3,1% ръст, след като страховете от ядрената криза в Япония и размириците в Либия се успокоиха.
Националните индекси се повишиха в 15 от 18-те европейски борси, представени в Stoxx Europe 600. С минимална преднина от 0,1% приключи сесията за водещите индекси във Великобритания и Франция, където FTSE 100 нарасна до 5 905 пункта, а френският индекс CAC 40 се повиши до 3 976,95 пункта.
На борсата във Франкфурт обаче DAX се понижи с 0,1% до 6 938,6 пункта, след като партията на немския канцлер Ангела Меркел загуби местните избори в провинцията Баден-Вюртемберг през уикенда.
Преди важните местни избори в Баден-Вюртемберг Ангела Меркел изненада мнозина от консервативните си съюзници с решението да ревизира политиката за атомната енергетика в Германия след причинената от земетресението ядрена криза в Япония.
Канцлерът на Германия заяви днес, че очаква атомната енергетика в Германия да бъде преосмислена из основи в светлината на кризата в японската АЕЦ Фукушима-1, пише DPA. Меркел посочи, че остава поддръжник на атомната енергетика, но призна, че бедствието в Япония е оказало огромно влияние върху местните избори в страната.
Немският министър на околната среда Норберт Рьотген коментира, че Германия трябва да затвори атомните си централи по-скоро от планираното. По думите на Рьотген, който е близък съюзник на Ангела Меркел, загубата на "крепостта" на управляващия страната Християндемократически съюз - провинция Баден-Вюртемберг, след вчерашните избори показва, че обществеността иска по-бърз отказ от атомната енергетика.