Кредитните рейтинги на Danske Bank и няколко други датски банки бяха понижени от Moody’s, след като скорошният колапс на местна банка показа, че правителството в Копенхаген е склонно да остави кредитори и притежатели на депозити в закъсали финансови институции да понесат загубите си, пише Financial Times.
Рейтинговата агенция посочва, че фалитът на Amagerbanken - малка датска банка - от миналата седмица показва, че датското правителство „сега е доста по-малко склонно да продължи да подкрепя банковите кредитори за сметка на данъкоплатците“, отколкото преди няколко месеца.
Основните кредитори и някои притежатели на депозити са изправени пред перспективата да загубят около 41% от активите си, след като Amagerbanken беше поета от Financial Stabilitet – датската правителствена агенция за управление на фалити на банки.
Случаят се разглежда от някои анализатори като потенциален прецедент за Ирландия и други страни със засегнат от кризата банков сектор в светлината на дебата за това дали правителствата да оставят основни банкови кредитори да понесат загуби.
„Банкрутът на Amagerbanken от миналата седмица илюстрира както решимостта, така и възможностите на правителството да остави притежатели на депозити и кредитори на датски банки да поемат загуби в случай на банков фалит“, казва Оскар Хиймскерк, анализатор на Moody’s.
Amagerbanken е 11-тата датска банка, която фалира, след като пазарът на недвижима собственост в страната претърпя колапс в ранната фаза на глобалната финансова криза. Това все пак е първият фалит, след като правителствената програма за гарантиране на депозитите и вложенията на кредиторите беше прекратена през септември.
Докато депозити в рамките до 100 хил. евро са защитени от датското законодателство, от септември суми над гореспоменатата вече не се гарантират.
Moody’s обяви, че е понижила рейтингите на Dankse Bank – най-голямата датска банка, и четири други банки с между една и две степени поради систематично отслабената подкрепата на правителството за банковата система
Фалитът на Amagerbanken показва, че три години след спукването на балона в сектора на недвижимите имоти натискът върху датския финансовият сектор остава.
За разлика от Дания, банките в Швеция и Норвегия се приемат за едни от най-добре капитализираните в Европа.