Германия днес предложи план от шест точки, чрез който да бъде засилена конкурентоспособността в еврозоната и правителствата да бъдат задължени да харчат според възможностите си, съобщиха днес дипломати от срещата на върха в Брюксел, цитирани от ДПА.
Германия е най-голямата и най-богатата страна в ЕС. На нея й се наложи да поеме най-големия дял в спасителните заеми за Гърция и Ирландия, което ядоса германските гласоподаватели, недоволстващи, че парите от техните данъци отиват за "разточителните" държави.
Германия предлага страните от еврозоната да променят конституциите си, определяйки като незаконни прекомерните дефицити - германска система, позната като "дългова спирачка" - и да въведат постоянни схеми за спасяване на банките, засегнати от кризи, уточниха дипломатите.
Страните също така трябва да откажат от автоматичните увеличения на заплатите според инфлацията, да приспособят пенсионните си системи към продължителността на живот на населението, включително да коригират възрастта за пенсиониране, както и да започнат да признават помежду си образователните квалификации, които издават.
И най-накрая, те трябва да създадат обща основа за корпоративните данъци, според проектопредложенията на Германия. Предложенията вероятно ще предизвикат разгорещени дебати в еврозоната.