Три стъпки са необходими за спасяване на еврото, а вероятно и на Европейския съюз като цяло, от бързо разпадане насред вълната от неочаквани фалити на държави и банки. Това пише в коментар за кризата с държавните дългове в Европа, публикуван в Wall Street Journal, главният икономист на Citigroup Вилем Буйтер.
Преди година страховете за голямата задлъжнялост на най-големия държавен инвестиционен фонд в Дубай – Dubai World, отшумяха, за да отстъпят място на кризата с големите държавни дългове на Гърция, която се оказа, че е преправяла умишлено статистическите си данни, за да скрие големия си бюджетен дефицит.
Гърция получи достъп до спешно кредитиране за 110 млрд. евро от Европейския съюз и Международния валутен фонд през май, след което последва затишие на финансовите пазари. Спасителният пакет за страната обаче на сложи край на дълговата криза в еврозоната и шест месеца по-късно Ирландия стана следващата жертва.
Последваха мрачни прогнози за разпад на еврозоната и дори на ЕС и си пролича, че еврото не е напълно готово да стане алтернатива на щатския долар като световна резервна валута. Сегашната криза в еврозоната обаче може би дава възможност на правителствата да наваксат грешките, залегнали при създаването на валутния блок.
Вижте в галерията решението на дълговата криза в Европа според Citigroup.