Някои страни в Западна Европа са в несъстоятелност или имат сериозни затруднения при набавянето на финансиране за своите разходи. За да се сложи край на фискалната криза, те трябва да преструктурират дълговете си, заяви известният инвеститор Джим Роджърс по телевизионния канал CNBC днес.
В Брюксел в момента тече среща на финансовите министри на страните от Европейския съюз, които обсъждат начините за справяне с кризата с държавните дългове в еврозоната. В понеделник министрите на финансите от 16-те страни от еврозоната решиха да не вземат нови мерки чрез увеличаване на размера на европейския спасителен фонд или издаване на общи държавни облигации в еврозоната.
„Оставете Ирландия да фалира. Тя е в несъстоятелност, защо трябва германци, поляци, или който и да е друг, да плаща за грешките, допуснати от ирландските политици“, прикани Роджърс.
Той добави, че Гърция също е в несъстоятелност, Португалия има проблем с ликвидността, а страни като Белгия, Франция и дори Великобритания също имат фискални и други проблеми.
Неговите думи са в унисон със забележките, направени неотдавна от длъжностни лица от Германия и от членове на Управителния съвет на Европейската централна банка, които заявиха, че не е работа на ЕЦБ да спасява страни, които са на ръба на фалита.
„Това е сериозен проблем в западните страни и някой трябва да се справи с него“, заяви Роджърс.
Въпреки критиките си към еврозоната инвеститорът, който създава Quantum Fund заедно с Джордж Сорос през 1970 г., е купувал евро, когато курсът му е бил по-нисък.
„Купувам евро и със сигурност ще запазя позициите си."
Проблем с американския дълг?
Според някои валутни анализатори САЩ могат да се окажат в положението на еврозоната през 2011 г., в случай че не се вземат незабавно мерки за овладяване на растящия дълг.
„Знам, че САЩ е най-задлъжнялата нация в света“, посочи Роджърс, според когото състоянието на публичните финанси на страната е обезпокоително.
Други икономисти обаче са на мнение, че САЩ никога няма да изпадне в ситуация, при която държавните ценни книжа на страната да станат обект на спекулативни атаки заради статута на долара като резервна валута в света.
"(Правителството на САЩ) има възможност да емитира нов дълг дотогава, докато хората ще са готови да го купуват. Познавам хора, които казват, че в рамките на пет години САЩ ще изпадне в невъзможност да изплаща дълга си“, заяви Роджърс.
„Ще дойде момент, в който хората ще откажат да заемат на САЩ повече пари“, прогнозира 68-годишният инвеститор и спекулант, който е професор по финанси в Columbia University Graduate School of Business.
Той повтори страховете си, че инфлацията е започнала да се ускорява по целия свят, и че в крайна сметка ще засегне пазара на акции.
Според Роджърс лихвените проценти ще трябва да се вдигнат скоро, за да се спре увеличението на инфлацията, но вместо това Федералният резерв продължава „да печата пари“, посочва той.
„Преди година Федералният резерв говореше как ще започне да изтегля ликвидност до края на 2010 г., но сега е края на 2010 г. и вместо това те продължават да вливат ликвидност“, коментира още Роджърс.