fallback

ЕЦБ успокои пазарите на държавен дълг с агресивни мерки

ЕЦБ предприе стъпки, с които да създаде защитна стена между Ирландия и Португалия от една страна и останалите членки на еврозоната

11:23 | 03.12.10 г. 4
Автор - снимка
Създател

Европейската централна банка (ЕЦБ) осъществи най-агресивната си намеса на пазарите на държавни облигации за последните седем месеца, след като председателят на ЕЦБ Жан-Клод Трише показа, че се подготвя решителен, но внимателно калибриран отговор на дълговата криза в Европа.

Според участници на вторичните пазари на държавни ценни книжа (ДЦК) ЕЦБ е купувала португалски и ирландски облигации вчера на траншове от по 100 млн. евро. Това е четири пъти повече в сравнение с предишните подобни мерки на ЕЦБ, пише Financial Times.

Намесата свали рязко рязко лихвените проценти, при които Ирландия и Португалия могат да получават заеми на финансовите пазари. Ходът се отрази и на еврото, което се повишава за трети пореден ден до 1,3232 долара към 11:15 ч. българско време.

В изказването си на пресконференция във Франкфурт след вчерашното лихвено решение на ЕЦБ Трише не заяви директно, че централната банка ще засили мерките за възстановяване на доверието на инвеститорите в еврозоната.

Вместо това той подчерта отговорността на правителствата в еврозоната да спечелят обратно доверие в своите публични финанси, което подсказва, че те трябва да да бъдат подготвени, ако е необходимо, да се увеличи размеръта на спасителния фонд на Европейския съюз.

Но президентът на ЕЦБ призна, че напрежението на финансовите пазари, и най-вече на пазарите на ДЦК, е твърде силно, като потвърди, че няма да се ограничава размера на програмата на ЕЦБ за изкупуване на държавни облигации от еврозоната.

Той намекна, че стратегията на ЕЦБ ще разчита повече на елемента на изненадата. Трише заяви още, че намесата на ЕЦБ на облигационните пазари ще е „съизмерима“ с неправилното им функциониране.

Управителният съвет на ЕЦБ потвърди още, че ще отложи поне до април следващия етап на стратегията си за нормализиране на паричната политика чрез изтегляне на част от извънредните мерки за вливане на ликвидност в банковата система, които влязоха в сила след фалита на Lehman Brothers през септември 2008 г.

ЕЦБ започна да купува държавни облигации за първи път в своята история през май 2010, принудена от задълбочаването на дълговата криза в Гърция. След значителните първоначални покупки на облигации на задлъжнелите страни от еврозоната сумите намаляха рязко, като президентът на Bundesbank Аксел Вебер се обяви за ограничаване на програмата заради опасения от появата на силна инфлация и изостряне на политическото напрежение.

След мащабните покупки на ДЦК от централната банка в четвъртък доходността на десетгодишните португалски облигации се понижи с повече от половин процентен пункт до 5,82%, докато при ДЦК на Ирландия тя спадна с повече от четвърт пункт до 8,30 на сто.

Покупките очевидно са насочени към създаването на защитна стена между Португалия и Ирландия от една страна и другите страни от еврозоната. Участници на пазара на ДЦК посочват пред Financial Times, че ЕЦБ не е купувала испански облигации, защото това би наложило значително разширяване на размера на програмата й за изкупуване на ДЦК.

Вчерашният ход на ЕЦБ напомни и за политическата чувствителност на действията на централната банка. Критиките дойдоха от Словакия - най-бедният и най-скорошен член на еврозоната, която заяви, че централната банка е наводнила финансовата система с ликвидност, с което нарушава своите принципи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:44 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още