Ирландското правителство категорично заяви днес, че не е съгласно да увеличава корпоративния данък в страната, който е сред най-ниските в Европа, в замяна на спасителен заем, предаде BBC.
Мисия на Международния валутен фонд (МВФ), Европейския съюз (ЕС) и Европейската централна банка е на посещение в страната, за да оцени състоянието на публичните финанси и банковия сектор.
Заместник министър-председателят на страната Мери Кулън посочи, че ставката на корпоративния данък от 12,5%, която е много по-ниска от средната за ЕС, не подлежи на преговори.
Нейните коментари идват заради растящите спекулации, че Франция и Германия настояват Ирландия да вдигне данъка печалба в замяна на финансовата помощ, която ще получи.
Ирландия призна в четвъртък, че й е необходима външна помощ, след като гуверньорът на централната банка заяви, че очаква спасителен заем от „десетки милиарди евро“.
Допреди това правителството поддържаше позицията, че страната не се нуждае от спасителен заем.
Ниският корпоративен данък в Ирландия многократно бе критикуван от някои страни в Европейския съюз за това, че й дава прекалено голямо предимство при привличането на инвестиции от чужбина.
От публикация във Financial Times в петък стана ясно, че представители на френското правителство са описали ирландския данък като „почти хищнически“. Ирландското правителство обаче настоява, че не би унищожило един от най-големите двигатели на икономическия растеж на страната през последните години.
Според някои европейски страни обаче Ирландия не бива да разчита само на спасителния заем и трябва да вдигне данъците, за да стимулира приходите на държавата.
Гуверньорът на Ирландската централна банка Патрик Хонохан посочи вчера, че проблемите на Ирландия са причинени не толкова от големия бюджетен дефицит, колкото от задлъжнялостта на банките.
Държавата похарчи 45 млрд. евро за тяхното спасяване по време на финансовата криза.
Следете тук всички новини за дълговата криза в Ирландия.