fallback

Рубини: Всички ще пострадат от повишаващото се евро

ЕЦБ по-скоро ще унищожи всеки шанс за възстановяване в страните от групата PIIGS, отколкото да обмисли по-нататъшно вливане на ликвидност, смята икономистът

13:09 | 22.10.10 г. 4
Автор - снимка
Създател

Европейската централна банка трябва по-малко да се притеснява за „фантомния риск“ от инфлация и вместо това да се фокусира върху нарастващата опасност от дефлация, която е вероятно следствие от евентуална валутна война, казва Нуриел Рубини, ръководител на Roubini Global Economics, цитиран от CNBC.

Притесненията за инфлация, изразени от Европейската централна банка (ЕЦБ), спъват възстановяването на обременената от дългове периферия на еврозоната – Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания (PIIGS), казва Рубини.

Вместо това, банката трябва да помисли върху по-нататъшно вливане на ликвидност, както направиха централните банки в САЩ и Великобритания.

„Твърдоглавите шефове на ЕЦБ по-скоро ще унищожат всеки шанс за възстановяване в PIIGS, отколкото да обмислят по нататъшно вливане на ликвидност, което те смятат за неприемливо, аргументирайки се с опасността от инфлация“, казва Рубини.

„Дефлация, а не инфлация е рискът който заплашва PIIGS“, добавя той.

Рубини заяви, че валутното напрежение е достигнало точката на кипене. Страните които харчат прекалено много, трябва да намалят вътрешното потребление и от там - дълговото си финансиране, казва той. От друга страна тези които пестят, отказват да намаляват зависимостта си от нетния си износ.

„Тази игра с валутите и нетния износ означава, че дадена страна печели, а някоя друга губи и войната за девалвация на валутите е гарантирана“, казва Рубини.

Ако Китай, развиващите се пазари и някои други страни с фискални и търговски излишъци продължават да не позволяват на валутите си да поскъпват посредством интервенции на пазара – с което ограничават вътрешната си инфлация – единственият начин, за страните с дефицити да понижат валутните си курсове е чрез продължителна дефлация. Това пък ще доведе до двойна рецесия, казва той.

Този проблем е още по сериозен за страните PIIGS, които страшно много се нуждаят от истинско номинално понижение на еврото, посочва Рубини.

„Вместо това валутната политика на ЕЦБ и строгата фискална политика на Германия, подсилват еврото и насърчават още повече рецесионната дефлация в PIIGS“, казва Рубини.

Той посочва, че положението е дори още по-лошо в изпадналата в стагнация Япония, която се сблъсква с допълнителна дефлация и се нуждае от по-слаба йена, въпреки че има голям излишък по текущата сметка, който води до укрепване на йената.

„Повишаването на еврото скоро ще предизвика много неприятности в PIIGS, тъй като рецесията ще се задълбочи и рискът по държавните им дългове ще се повиши до критична точка.“

Европа ще трябва да се намеси на валутния пазар, но тази интервенция едва ли ще спре възхода на еврото, особено ако тя е с малък размер“, казва Рубини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:57 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още