Регулаторните органи в Европейския съюз се противопоставят на включването на сценарий с държавен банкрут в стрес тестовете, на които се подлагат банките в еврозоната, предава Der Spiegel.
Списанието се позовава на анонимни източници, които заявяват, че стрес тест с подобен сценарий се отхвърля, защото би могъл да хвърли съмнения относно ефективността на спасителните механизми на ЕС.
Страните от ЕС се споразумяха за механизъм, с помощта на който да се подпомагат държавите в случай, че те нямат достъп до кредитните пазари. Той включва създаване на общ фонд, което обаче за момента се блокира от Словакия, която не желае да внесе своя дял във фонда.
Вместо това регулаторите щели да се фокусират върху тива как банките биха се справили с повишение на пазарните лихви, както и на застраховките за защита от банкрут на държави.
Стрес тестовете, които се провеждат от банковите регулатори, имат за цел да установят степента, до която ще бъдат засегнати банковите институции при нов икономически срив или друг вид шокове.
Идеята е резултатите от него да се използват за повишаване на доверието във финансовата система. В случай, че те са негативни пък, ще се търсят мерки за подобряване на състоянието на банките.