"Очаквам сравнително добра приемственост в парламента. Технически актуализацията може да бъде приета в срок до 1 юли, ще направим всичко възможно", коментира депутатът предстоящото внасяне в парламента на актуализация на бюджета.
След експертния коалиционен съвет стана ясно, че няма да има увеличение на минималната работна заплата. Очаква се ускоряване на инфлацията до почти 11% и теглене на допълнителен дълг.
"Минималната работна заплата няма да се повишава, защото живеем в безпрецедентни времена – войната в Украйна, постпандемична ситуация, високи цени на енергоносителите. Трябва да бъдем разумни и да имаме възможност да сме гъвкави в управлението на финансите“, посочи Ангова.
Тя обясни, че желанието на управляващите е минималната работна заплата да се повишава в бъдеще, но подчерта, че тя трябва да е обвързана с производителността на труда. „Иначе има риск да се получи стагфлация", предупреди депутатът.
По думите ѝ, що се отнася до новия държавен дълг от 3 млрд. лева, с него се предвижда да бъдат погасени предварителни, префинансирани плащания по падежиращи предходни кредити и той не е свързан с текущи разходи. Тя подчерта, че „държавата ще управлява бюджета с грижата на родител“.
"Представете си, че в бъдеще на вашето дете му предстои да запише хубав университет и това ще струва много пари. Вие очаквате в бъдеще таксите да се повишат. Не е ли по-добре сега да финансирате тези такси, когато цените са по-достъпни. Очакваме да се повишат лихвените проценти в Европа – до 3% в САЩ и до 2,5% в Европа. Грижовният родител следва да предвиди тези обстоятелства", каза още депутатът.
Що се отнася до растежа на БВП от 2,9%, тя обясни, че прогнозата се основава на ситуацията в Европа, препоръките на ЕЦБ и актуализираната макроикономическа прогноза на Министерство на финансите. Ангова напомни, че за първото тримесечие той е 4,5%, като се очаква да се забави и средно за годината да е около 3%.
Ще има ли конкретни проекти за реформа в администрацията и подпомагане на бизнеса, а не само антикризисни мерки? Каква е данъчната събираемост? Какви са антикризисните мерки? Запазва ли се съотношението на дефицита? Ще се ползва ли опитът на други страни с механизма за компенсация на хората? Какъв ще е ефектът от подпомагането?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.