България е предложила намаление на минималната ставка на горивата наполовина, за да бъде преодолян проблема с високите енергийни цени, каза по време на блиц контрола в Народното събрание вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. Темата се обсъжда и ако бъде приета, страната ни веднага ще намали акциза на горивата, а ако не - ще бъде мислен нов пакет за подкрепа на бизнеса и домакинствата за високите цени на горивата.
Министрите на финансите на ЕС дискутират различни мерки заради скъпите енергоизточници. Нужен е общ подход, за да не се получи дисбаланс на общия пазар и нерагламентирана търговия, коментира още Василев. Той очаква изготвянето на обща рамка в рамките на 7-10 дни, на чиято база ще бъдат разработени и българските мерки.
Заради високите цени на енергията ЕС е изправен пред заплаха от стагфлация, предупреди и премиерът Кирил Петков по време на контрола. Той очаква от "Демократична България" да му представят своето предложение за борба с високата инфлация, което включва още и анализ на ключови вносни стоки, които спомагат за инфлационните процеси в общността.
Петков коментира още, че очаква до края на юни газовата връзка с Гърция IGB да бъде изградена. Проектът е приоритетен за правителството, защото в момента от него зависи енергийната сигурност на страната.
Преди ден енергийният министър Александър Николов коментира по време на изслушване в енергийната комисия в НС, че строителството на интерконектора вероятно ще бъде завършено в очаквания срок, но не е ясно дали разрешението за въвеждане в търговска експлоатация ще стане по-рано от есента. По тази връзка България трябва да получава газа от Азербайджан в обем от 1 млрд. куб. метра годишно. Това е около 1/3 от потреблението на страната.
Кирил Петков направи и коментар във връзка с подписания меморандум с Gemcorp Holding и IP3, по който се предвиждат инвестиции от над 1 млрд. долара в енергетиката. Заради появили се съмнения относно собствеността на Gemcorp Holding в момента се извършва пълна проверка на акционерите за срок от пет години назад.
Премиерът заяви, че в момента в структурата на корпорацията няма руски акционери.
"Няма да подпишем договор, ако имаме и най-малките съмнения", заяви още Петков пред народните представители.