fallback

Р. Григорова: Повече хора започнаха да планират личните си финанси през пандемията

Ако спестените пари не бъдат инвестирани, то тяхната стойност намалява всеки месец

13:08 | 01.02.22 г.
Автор - снимка
Създател

 

Ралица Григорова е финансов консултант в ЕЛАНА Фонд Мениджмънт. Тя е с опит в предоставяне на лични финансови консултации за избор на спестовни планове чрез инвестиране във взаимни фондове.

- Г-жо Григорова, има ли промяна в управлението на спестяванията вследствие на пандемията?

- По наши наблюдения в последните две години много повече хора започнаха да търсят финансови консултации, за да проучат по-изгодни начини за увеличаване на спестените средства. Тази промяна идва както от несигурността от пандемията, така и от нулевите лихви и повишаващата се инфлация. В тази среда е ясно, че ако спестените пари не бъдат инвестирани, то тяхната стойност намалява всеки месец. Независимо каква е ситуацията в момента, хората искат да имат планове за следващите 10 години – да си купят къща, да осигурят средства за образованието на детето си и всички традиционни дългосрочни цели на едно семейство. За такива планове в развитите икономики обикновено домакинствата използват инвестиране във взаимни фондове.

- Какви суми трябва да спестява човек, за да започне да инвестира?

- Битува схващането, че за да инвестираш, трябва да разполагаш с големи суми. Това не е така. Ако хората могат да спестяват по 50 или 100 лв. на месец, те имат възможността да инвестират чрез спестовни планове, които за по-дълъг период могат да им носят в зависимост от риска между 3% до 10% на година. Спестовният план може да бъде организиран за различни периоди, в зависимост от целите на спестителя. Договарят се месечните вноски и те може да се правят автоматично. Може да се избере спестовен план с различен риск – има консервативни спестители, които предпочитат да влагат при нисък риск. При периоди над 5 години може да се избере и по-висок риск, при който се получава и по-голяма доходност. Спестовните планове може и да се променят, ако човек реши, че иска да влага други суми или за различен период.

- Защо да се ползват спестовни планове вместо да се инвестира директно в акции?

- Един спестовен план дава достъп до инвестиция с малко средства в добре структуриран портфейл от различни финансови инструменти, който се управлява от професионални инвестиционни мениджъри. Ако човек си купи акции на една компания, то тогава влага средствата си на едно място и рискът от загуба е много по-голям. Необходими са и професионални знания и опит, за да се подбират инструменти. А със спестовен план – само с 50 лв. на месец – можеш да имаш достъп до много акции на различни компании, както и държавни ценни книжа, и други инструменти. Голямото предимство на редовното инвестиране е, че се намалява рискът от трусове на финансовите пазари.

- Колко може да се спести със 100 лв. на месец за 10 години?

- За 10 години може спокойно да се избере спестовен план, свързан с фонд, инвестиращ предимно в акции на глобалните пазари. Така при прогнозна доходност от 10% на година, спестителят ще има обща сума от 20 655 лв. в края на периода. Сумата, която е чист доход без данъци и се получава накрая, изработена за спестителя, е 8655 лв. Ако сравним със ситуацията, че тези 100 лв. се спестяват в буркан всеки месец, разликата е огромна.

- Как бихте посъветвали хората да потърсят информация за инвестиране?

- При всички случаи бих посъветвала да ползват финансови консултации. Всеки има различни цели и възможности, необходимо е да се потърси най-подходящото решение за отделния човек. При нас, в ЕЛАНА Фонд Мениджмънт, финансовата консултация е безплатна. Правим анализ на рисковия профил и разговаряме при пълна конфиденциалност подробно за очакванията на всеки поотделно. Не предлагаме универсални решения, защото е важно да даде решението, което пасва на нуждите на човека.

Преглед на спестовни планове и заявяване на безплатна финансова консултация

Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
fallback