fallback

"Брикел“ ще получи 25 млн. лв. компенсации за отказани безплатни квоти за емисии

Решението на Върховния административен съд е окончателно

13:09 | 30.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е осъдено от Върховния административен съд (ВАС) да плати  25 млн. лева по иск на  ТЕЦ „Брикел“ от 2012 г., обяви във Facebook министърът на околната среда и водите Борислав Сандов.

Решението на съда е от 23.12.2021 г. и според съобщението новият екип на министерството ще поиска отмяна на решението пред извънредна инстанция на ВАС.

От решението на ВАС обаче става ясно, че решението не подлежи на обжалване.

Производството е образувано по жалба на екоминистерството. От Административен съд - София град МОСВ е осъдено да заплати на "Брикел" 17,453 млн. лева обезщетение за причинени имуществени вреди от обявен за нищожен административен акт, както и 7 млн. лв. лихва.

Правният спор се води по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), причинени от незаконосъобразни актове.

Първоначално "Брикел" претендира за нанесени вреди за 22,4 млн. лв. плюс 9 млн. лихва, след като през май 2012 г. заместник-министър на околната среда със свое писмо отказва да отпусне на ТЕЦ-а 1 090 198 безплатни квоти за емисии на парникови газове от Резерв „Нови участници“ към Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ).

С решение на ВАС от 2015 г.  това писмо е обявено за  нищожно.

Посочените квоти са били необходими за работата на централата за периода от май 2010 г. до май 2011 г. След като не е получило безплатни квоти, дружеството е трябвало да ги закупи на свободния пазар. През 2016 г.  министърът на околната среда издава административен акт – писмо с изявление, че МОСВ няма правно основание да открие процедура за безплатно разпределение на квоти за нов участник за периода от май 2010 г. - май 2011 г. И това писмо е обявено за нищожно от съда.

След две експертизи ВАС решава, че ТЕЦ-ът е претърпял вреди, но е бил частично компенсиран  при определяне на цените за топлинна и електрическа енергия в следващ ценови период от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Така на централата са възстановени малко под 5 млн. лв., които съдът приспада от иска.

ВАС оставя в сила решението на  Административен съд - София град, според което екоминистерството трябва да заплати 17,453 млн. лева обезщетение и 7 млн. лв. лихва.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:02 | 14.09.22 г.
fallback