fallback

За 9 месеца осигурените са прехвърлили над 880 млн. лв. от един фонд в друг

От септември тази година първите лица, които са се осигурявали в УПФ, навършиха пенсионна възраст

11:02 | 10.12.21 г.

От началото на годината до края на септември 221 534 лица са се възползвали от правото си за промяна на участие и прехвърляне на средства от индивидуалните партиди, прехвърляйки общо 881,174 млн. лв. От тази сума 796 млн. лв. са прехвърлените партиди в универсалните фондове, а близо 80 млн. са в професионалните. Около 5,6 млн. лв. са прехвърлените средства в доброволните фондове. Това показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН).

Относителният дял на лицата, променили участието си през периода, спрямо средния брой осигурени лица в универсалните пенсионни фондове е 5,30%, като в професионалните делът е 5,17 на сто, а в доброволните пенсионни фондове – 0,19%.

Относителният дял на прехвърлените средства спрямо средния размер на нетните активи на универсалните пенсионни фондове е 5,16 на сто, на професионалните – 5,98 на сто, и на доброволните пенсионни фондове – 0,44 на сто.

к0

Конкретно за третото тримесечие на годината в пенсионноосигурителните дружества са подадени общо 88 381 заявления за промяна на участие и прехвърляне на средствата от един пенсионен фонд в друг. Общо 74 187 осигурени лица от подалите заявления през третото тримесечие на 2021 г. са променили участието си във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, показват данните на КФН. За периода юли-септември общата сума на прехвърлените средства в друг пенсионен фонд от съответния вид е 301,297 млн. лв.

Малко по-рано регулаторът публикува и данни за натрупаните средства във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване към края на септември 2021 г. Според информацията 4168 лв. е натрупаната сума средно на партида в универсалните фондове. Наблюдава се разлика обаче между сумата при мъжете и жените. При мъжете тя е по-висока от средната - 4356 лв., докато при жените е по-ниска - 3967 лв. Най-много средства има в партидите на хората на възраст между 50 и 54 години. В УПФ се осигуряват лицата, родени след края на 1959 г., а през септември тази година първите лица, които са се осигурявали в тях, навършиха пенсионна възраст и съответно – ще получават добавка към пенсията си.

к1

Според КФН за дължимите плащания към тези лица през септември 2021 г. от универсалните пенсионни фондове са заделени 334 хил. лв. за пожизнени пенсии, 824 хил. лв. за разсрочени и 7 хил. лв. за еднократни плащания. Заделените средства за пожизнени пенсии и разсрочени плащания постъпват във фондове за изплащане на пожизнени пенсии и фондове за разсрочени плащания, откъдето ще се извършват съответните плащания.

До края на септември фондовете за допълнително пенсионно осигуряване са акумулирали нетни активи на стойност 18,8 млрд. лв. В сравнение с края на деветмесечието на 2020 г. нетните активи на пенсионните фондове нарастват с 14,41 на сто. В тях общо са осигурени 4,827 млн. работещи българи. Ръстът на активите е постоянна тенденция от доста години и донякъде може да се обясни с факта, че до момента пенсионните фондове на практика не изплащаха пенсии.

В този смисъл поведението на дружествата и начинът, по който те управляват средствата на осигурените, е изключително важно. Според закона те имат право да ги инвестират в различни ценни книжа, дялове на взаимни фондове и други финансови инструменти. От тези инвестиции обаче на практика зависи каква сума ще се натрупа в партидата на всеки осигурен и каква добавка към пенсията си ще получи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:42 | 13.09.22 г.
fallback