Идеята за министерство на държавните предприятия беше абсурдна. Това коментира пред БНР бившият заместник-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов.
Той бе категоричен, че отделянето на растежа и иновациите от Министерството на икономиката също е безсмислено, а промяната ще доведе до създаване на двойна администрация и ще доведе до загуба на координацията между двете бъдещи министерства.
„Името за новото ведомство е много хубаво – „растеж и иновации“, но това е грешка, независимо колко прекрасно звучи“, каза финансистът. Той използва темата да припомни, че отдавна е предложил сектор „труд“ от Министерство на труда и социалната политика да се прехвърли на Министерството на икономиката.
„Най-голямо предизвикателство, независимо че непрекъснато акцентираме върху социалните аспекти, всъщност са проблемите с труда. Най-големите предизвикателства пред нас в следващите 20 години са трансформациите в сферата на труда“, отбеляза Любомир Дацов.
Според него доста неща в коалиционното споразумение на бъдещите управляващи ще претърпят промяна, защото досега се залагат много неща, които са нерационални и „просто защото са се въртели в главата на някой, който няма опит“.
Относно намеренията за сериозно съкращения в държавната администрация, той посочи, че чиновниците в България – в централното управление, са 56 хил. и няма как 30 хил. да бъдат отстранени.
„Заедно с общините и всички останали независими структури са някъде около 100 хил. души“, добави той и допълни, че изказването на Асен Василев от „Продължаваме промяната“, който е спряган и за финансов министър, е по-скоро политическо.
Дацов добави още, че внедряването на дигитални административни услуги ще освободи или намали значителен брой чиновници на гише.
Финансистът обърна внимание на това, че акцентът в темата трябва да е на друго място. „В България продължава да има сфери, където услугите са абсолютно недостатъчни и недоразвити поради липса на хора“, каза той.