Промяна в данъците няма да има, смята Димитър Манолов, от КТ "Подкрепа" и председател на Надзорния съвет на НОИ. Темата ще бъде дискутирана по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 6 декември.
Данъците ще останат същите на фона на растящи разходи, което означава, че ще се трупа дълг. "Дългът не е чак толкова страшен", категоричен е синдикалистът пред БНР, пояснявайки че част от дълговете, които се теглят сега, отиват за покриване на стари задължения."Каква е другата възможност за покриване на тези задължения - да се използват собствени приходи", каза още Манолов.
Той беше категоричен, че минималният осигурителен доход и максималният осигурителен доход трябва да бъдат обвързани с формула, в която да бъдат вкарани средната работна заплата или осигурителният доход.
"Друг е въпросът дали трябва да има максимален осигурителен доход. Той беше въведен, когато скалата на облагане на доходите беше прогресивна. Имаше възможност за балансиране на изземането през данъци и осигуровки, но сега е регресивно, понеже процентът, който се удържа от доходите, е еднакъв за всички доходи, но от един доход нататък не се събира осигурителна вноска. Тогава изземването от данъци и осигуровки става регресивно", допълни още той.
Според него компенсиране на доходи заради повишаващи се цени не е добър подход.
Манолов изказа своите опасения, че новия парламент няма да може да изработи и приеме бюджета за 2022 година до края на годината, а дори и до края на януари.
"Дано не е прекалено оптимистична заявката, че Бюджет 2022 може да е готов до края на януари. Бюджетът е най-голямата политика, но технически нямаме време", коментира той и припомни, че досега на няколко пъти бюджетът на страната е приеман през пролетните месеци - например през 1997 година.
Според него има определена колизия между бюджета на служебното правителство и този на бъдещите управляващи.
"За да излезе сметката, могат да се намалят харчовете, но това винаги е за сметка на тези, които имат най-малко. Другият начин е да се появят нови средства - от дългове или от данъци", допълни още Манолов.
Димитър Манолов очаква продължаващ ръст на цената на електроенергията и много хора няма да могат да платят сметките си. "Това изисква специален разговор и специална стратегия... Цените на електроенергия за добив на вода, които признава КЕВР, са десетина пъти по-ниски от цените, които плащат. ВиК дружествата могат да теглят кредити, за да си избият парите", допълни още той.