fallback

БНБ ще проведе аукцион за 7,6-годишни ДЦК за 500 млн. лв.

Държавата предлага емисия с падеж 24 май 2029 г. при 0,25% годишен лихвен процент

10:07 | 16.11.21 г.

На 22 ноември  Българска народна банка ще проведе 11-ия за тази година аукцион за продажба на лихвоносни съкровищни облигации. Предложеното количество от Министерството на финансите за ДЦК със срочност седем години и шест месеца (2738 дневни) от отворен тип с фиксиран лихвен процент от емисия с падеж 24 май 2029 г. е 500 млн. лева.

Годишният лихвен процент е 0,25%, а датата на плащане е 24 ноември 2021 г., съобщи БНБ.

По решение на Министерството на финансите първичните дилъри могат да участват в аукциона и с несъстезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, които не са банки или инвестиционни посредници, включително и такива, установени в друга държава членка или в трета страна.

Съотношението на ДЦК, предлагани със състезателни и несъстезателни поръчки, е 50 към 50 от общото предложено количество.

Министерството на финансите си запазва правото да отхвърля всички или да одобрява определени поръчки, както и да одобрява количество, различно от предварително обявеното.

Investor.bg припомня, че към края на август брутният външен дълг (частен и държавен) на България нараства като част от брутния вътрешен продукт (БВП). Към 31 август той възлиза на 41,184 млрд. евро. Брутният външен дълг на сектор "Държавно управление" в края на месеца е 8,417 млрд. евро и в сравнение с година по-рано той се увеличава с 36,2%.

Досега през годината държавата емитира на вътрешните пазари нов дълг в размер на 3,5 млрд. лева. На тези пазари основни участници са банките и пенсионните фондове. Засега  финансовото министерство отказва да коментира излизане на външните пазари.

Заложеният в държавния бюджет таван на дълга за тази година е 4,5 млрд. лева и до края на годината на разположение остават 1 млрд. лева.

Провеждането на търгове за продажба на дългови ценни книжа в последно време може да се обясни с очаквания бюджетен дефицит в края на годината. След последната актуализация на бюджета се планира годината да приключи с 4,7 млрд. лв. недостиг в хазната.

Дефицит в размер на 343 млн. лева на месечна база се получи в края на октомври. Това беше първият месец, в който започна изплащането на 120 лева добавки към пенсиите. Министерството на финансите предупреди, че през последните два месеца на годината очаква разходите да нараснат значително, като към традиционно по-високите капиталови разходи и тези, свързани със зимния период, ще бъде финансирана и основната част от анти-Covid мерките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:48 | 14.09.22 г.
fallback