На фона на политическата криза в страната и все по-настъпващата нова вълна на коронакризата депутатите изненадващо вкараха в дневния си ред и процедурата за избор на нов управител на Българската народна банка (БНБ).
Припомняме, че мандатът на сегашния управител Димитър Радев, изтече на 15 юли, а на подуправителя, ръководител на управление „Банково" Нина Стоянова – на 29 юли. Мандатът пък на Калин Христов, подуправителя на управление „Емисионно", изтича на 24 октомври.
Изненадващото в пришпорването на тази процедура е, че реално тя е важна, но не и спешна и не съществуват юридически последици от това, че сегашното ръководство на БНБ работи с изтекъл мандат. В Закона за БНБ ясно пише, че ако не е направен избор в съответния срок, те продължават да изпълняват правомощията си до избирането на нов мениджмънт.
Съгласно приетото проекторешение всяка парламентарна група може да излъчи свой кандидат в рамките на 3 дни от приемането му. Предложенията за удължаване на срока не бяха приети.
Така на практика кандидатите ще бъде официално известно още следващата седмица.
По време на разискванията депутатът и заместник-председател на бюджетната комисия от „Демократична България“ – Георги Ганев, подчерта, че централната банка е важен регулатор и новият управител ще бъде пряко ангажиран с влизането на България в еврозоната.
В този смисъл работата на централната банка с три изтекли мандата е притеснителна, особено в такава политическа обстановка.
Към момента не е известно официално дали сегашният управител Димитър Радев ще се бори за втори мандат. Любопитно е, че председателят на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански от „Има такъв народ" , който внесе точката с процедурата за избор на управител на БНБ, също е сред спряганите имена.