Актуализацията на държавния бюджет най-после влезе за обсъждане в парламента. Трима министри убеждаваха днес депутатите в целесъобразността на корекциите в план-сметката. Това се случи почти месец, след като депутатите започнаха работа и документът бе внесен в деловодството и след многократни призиви от служебния кабинет процедурата да бъде ускорена.
Министърът на финансите Асен Василев, на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и на труда и социалната политика Гълъб Донев бяха извикани на поредно изслушване в парламента, този път в ресорната бюджетна комисия, на съвместно заседание с Комисията по здравеопазване и Комисията по труда, социалната и демографската политика.
Единственото, което обедини депутатите от всички партии, бе, че имат нужда от допълнителна информация и „емпирични данни“ в писмен вид, която да бъде предоставена от финансовото министерство и която да послужи за вземането на решения. Председателите на трите комисии трябва да изготвят списък с въпроси и да го изпратят до министрите, които пък до понеделник да отговорят писмено.
В защита на предложената от служебния кабинет актуализация Асен Василев подчерта, че тя не е на целия държавен бюджет, а става дума за целеви средства, необходими да се посрещнат очертаващите се кризи.
„Средствата са ясно разписани, с много ясно описание за какво ще бъдат използвани и те биха позволили нормалното функциониране на държавата до края на годината. Предвид задаващата се нова вълна на COVID кризата, е необходимо да се обезпечат здравните мерки, социалните мерки, мерките за бизнеса до края на годината, както и мерки във връзка със случващото се в Афганистан”, каза Василев.
Той съобщи, че повереното му ведомство е поискало всички институции на държавна издръжка да преразгледат разходите си. Той потвърди и информацията, че министерството е започнало бюджетната процедура за догодина, тъй като вече са настъпили сроковете за това.
„Има различни варианти. Помолихме ведомствата с трансфери от бюджета да изготвят бърз преглед на разходите си „с индикативна цел – намаляване на разходите за държавен персонал и издръжка от 10%“. Това допълнително би свило разходната част на бюджета и би освободило място за допълнителни инвестиции, за допълнителни социални разходи, за допълнителни трансфери, ако това е необходимо“, обясни Асен Василев.
Депутатът от ДПС Петър Чобанов обаче изрази несъгласие, че служебният кабинет не променя политики, като даде за пример преизчислението на пенсиите, което е на практика пенсионна реформа. Той добави, че така внесеният законопроект „отваря кутията на Пандора“ за внасяне и приемане на популистки предложения между двете четения.
Според Чобанов отношението към разходите, залегнало в актуализацията, е твърде оптимистично, което е проблем, защото те няма да бъдат еднократни и ще продължат и през 2022 г. „В същото време приходите са планирани оптимистично. Защо има такова разминаване?“, попита той. Депутатът от ДПС поиска да разбере и колко са дължимите, но неразплатени разходи и какво ще е нивото им в края на годината.
В отговор финансовият министър обяви, че приходите са планирани консервативно и 1,1 млрд. от допълнителните данъчни постъпления вече са реализирани. Василев изрази увереност, че в следващите години няма да има толкова големи разходи за Covid мерки, както и за избори, така че ще може да се работи за свиване на дефицита.
На въпрос дали предлаганото увеличение на пенсиите е обезпечено с ресурс и как ще се отрази на бюджета догодина, служебният министър отговори, че цената на тази реформа 399 млн. лв. до края на годината и допълнително 1,8 млрд. лв. за догодина.
Относно предстоящите през 2022 и 2023 г. големи погашения по външни заеми, Василев заяви, че това няма да бъде проблем.