fallback

Кабинетът одобри актуализацията на бюджета

Надявам се парламентът да покаже мъдрост, така че всички неотложни плащания в началото на септември да бъдат осигурени, каза Стефан Янев

17:19 | 29.07.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На извънредно заседание служебният кабинет одобри актуализацията на държавния бюджет за 2021 година. В началото на заседанието Стефан Янев обяви, че тя е необходима, за да се гарантират социалните плащания, да се посрещне евентуална нова вълна на коронавируса през есента, както и за да се гарантира дейността на бизнеса.

„Смятам, че актовете които ще приемем днес, са знак за отговорно поведение по отношение на финансите на държавата и се надявам парламентът да покаже мъдрост, така че всички неотложни плащания в началото на септември да бъдат осигурени”, каза служебният министър-председател.

„Днес имах честта да бъда на парламентарно изслушване и споделих, че този акт за актуализация принципно е работа на едно парламентарно подкрепено правителство. Ситуацията обаче е динамична и кабинет все още не е съставен. В същото време икономическата и здравната ситуация е такава, че се налага да се взимат неотложни мерки”, добави Янев. 

Припомняме, че актуализацията е изготвена на база най-лошия сценарий на коронакризата с най-голям пик на заболели и затваряне през ноември и декември, както беше миналата година. Вместо планираните 47,569 млрд. лв. приходи в държавната хазна ще влезнат 49,687 млрд. или с 1,3 млрд. лв. повече. Актуализацията е направена на база ръст на БПВ от 3,5% и инфлация от 2%.

На база преизпълнението на приходите с 2 млрд. лв. от МФ предлагат увеличение на разходите с 1,807 млрд. лв. По-високите разходи са основно за социални и здравни плащания, както и президентските избори.

Общо 575 млн. лв. повече са планирани за социални дейности - актуализация на пенсиите, повишаване на добавките за отопление, променената надбавка по закона за лична помощ и заделени средства за подкрепа на родители, чиито деца не посещават градина или училище заради коронавируса.

За здравната система актуализацията предвижда допълнителни 335 млн. лв., но реално сумата е почти 440 млн лв, тъй като Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е получила над планираното 134 млн. лева по Закона за общественото осигуряване. От тази сума 121 млн. лв. ще се използват за здравноосигурителни плащания и административна поддръжка.

81 млн. лв. допълнителни средства ще се използват за продължаващо плащане на паричните добавки от 1000 лева за лекарите на първа линия.

По план дефицитът в края на тази година трябва да бъде в размер на 4,887 млрд. лв., според актуализацията на МФ се предвижда той да падне с 0,3% до 4,604 млрд. лв.

Актуализацията предвижда и 430 млн. лв. за подкрепа на компаниите при нова вълна на коронавируса. От тях 30 млн. лв. ще бъдат за авиопревозвачите.

Предвидени средства за евентуален нов вот за парламент и за президентските избори. Обезпечени са 133 млн. за избори - избори в два тура, плюс допълнително пренастройване на машините и резервни бюлетини за парламент, ако се наложи в единия от туровете. Парите са предвидени за два тура на президентските избори плюс допълнително обезпечение за парламентарните избори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:20 | 13.09.22 г.
fallback