fallback

Мартин Търпанов: Покритите облигации са добра възможност за инвеститорите

Огромната ликвидност в банките ще ограничи пазара на дълговия инструмент, твърди представителят на DeltaStock

22:07 | 28.06.21 г.

В момента всички инвеститори изпитват глад за активи, които да им носят диверсификация и покритите облигации* са добра възможност. За съжаление, не мисля, че на този етап банките ще имат интерес да емитират този тип инструменти. Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ Мартин Търпанов, ръководител на отдел „Дългови инструменти“ в DeltaStock.

Той смята, че процесът е по-сложен и скъп за емитента, но основният проблем е ликвидността, на която са стъпили банките в момента. Експертът очаква, че тя ще пречи на развитието на пазара на покрити облигации.

Изготвеният законопроект за покритите облигации цели да замени досега действащия закон за ипотечните облигации. Тази законодателна инициатива идва като отговор на евродиректива и регламент на ЕС, които ще влязат в действие през 2022 г.

По думите на Мартин Търпанов сегашният законопроект надгражда досегашния закон, така че да бъдat хармонизирани в ЕС всички изисквания на понятието „покрити облигации“.

„Действащият закон приемаше като обезпечение първи по ред ипотечни заеми, a сегашният проект дава много по-голямо поле на действие при нужда банките да се финансират с подобен род дългови инструменти", коментира експертът спецификата, практиката и обстоятелствата за емитиране на подобен структуриран продукт. "Освен имотите, които служат досега като обезпечение, вече разнообразни други базови активи могат да бъдат структурирани – всякакви вземания, които банките имат в своите активи.“

Търпанов съобщи, че сигурността на инвеститорите ще е гарантирана с промени в няколко закона – въвежда се фигурата на наблюдател на покритието, въвежда се публичен надзор над ипотечните облигации, който в България ще се извършва от БНБ.

„Със сигурност можем да кажем, че това ще са първокласни активи, които ще служат за обезпечение на тези дългови инструменти. Това ги прави нискорискови и очакванията са да бъдат по-ниско доходни, тоест банките да се финансират на по-ниски цени“, поясни той.

Мартин Търпанов е на мнение, че покритите облигации ще са подходящи за  всички институционални инвеститори, които имат в своите стратегии инвестиции в нискорискови инструменти и диверсификация: пенсионни фондове, застрахователни компании, както и някои колективни схеми, които имат за цел защита на инвестицията.

„Има огромен потенциал, но може би в близките няколко години няма да има интерес“, каза експертът, но се надява, че създаването на национална правна рамка „в един момент ще послужи за финансиране с подобен тип инструменти“.

Извън конкретната тема от разговора ще научите още, че няма промяна на рисковите възприятия към българските ДКЦ и кредитния риск на страната. Въпреки политическата ситуация инвеститорите продължават трезво да оценяват добрата ни фискална позиция.

Кога ще има пазар за структурирани облигационни емисии? Кога финансовото министерство ще е готово с проекта за покритите облигации? На какви условия трябва да отговарят базовите активи в покритите облигации? Има ли промяна във възприятията към българските облигации и кредитен риск заради нестабилната политическа обстановка след парламентарните избори на 4 април? Къде ще се търси допълнителен ресурс за финансиране на бюджета, за да няма нов дълг?

*Покритите облигации са дългов инструмент, емитиран от кредитна институция, обезпечен с активи (обикновено пул от ипотечни заеми или кредити от публичния сектор, но също така и други висококачествени покриващи активи, които гарантират, че кредитната институция, издаваща покритите облигации, разполага с искане за плащане и е обезпечена чрез служещи като обезпечение активи, подчинени на строго определени изисквания), които са директно изискуеми за удовлетворяване на инвеститорите.

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването “В развитие” можете да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:43 | 14.09.22 г.
fallback