Основният фокус на новото правителство на България трябва да бъде върху възстановяването и устойчивото развитие на страната, защото преодоляването на кризата и нейните последици е едната страна на въпроса, но много по-важно е ускореното създаване на условия за бързо възстановяване чрез реформи, които са посочени в доклада на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), например за намаляване на пречките в бизнес средата, електронно правителство и преодоляване на неравенствата. Това мнение застъпи Лидия Шулева, заместник-председател на Икономическия и социален съвет, бивш вицепремиер, министър на икономиката и на социалната политика, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Пътят за възстановяване минава през инвестициите. Ако ние създаваме пречки пред инвеститорите, няма как да очакваме, че ще постигнем едно бързо възстановяване и устойчиво развитие. За мен първостепенната задача пред новото правителство ще е много сериозно да погледне върху това какви реформи да предприеме бързо, за да направи бизнес средата много по-добра за инвестиции“, коментира Шулева.
По думите ѝ в доклада на ОИСР има доста критика, но тя е градивна и насочена към това България да положи още повече усилия за постигане на реформи в определени области.
„Една от тях е въпросът със задълбочаващото се неравенство. Това произтича от високите бариери за правене на бизнес, не добрата бизнес среда от гледна точка на конкуренция и свободния пазар. Преодоляването на неравенството не значи само да вземем от богатите и да дадем на бедните, а да създадем условия за равен достъп до пазара за труда и справедливи условия за труд. Това се постига с добро образование или добра преквалификация“, каза гостът.
„Един от проблемите с бизнес средата е драстичното изоставане на България по отношение на дигитализацията. При положение, че ние имаме един от най-високо развитите ИТ сектори, но от друга страна сме много изостанали по отношение на дигитализацията – на електронното правителство, на правосъдието и като цяло на всякакъв тип услуги за населението.“
Заместник-председателят на Икономическия и социален съвет коментира и кризата с Covid-19.
„Не мога да дам висока оценка на управлението на кризата у нас. Освен, че мерките бяха ненавременни, груба грешка беше пренасочването на средства от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, защото готови проекти бяха лишени от финансиране, а средствата разходвани неефективно“, допълни още Шулева.