"Изчисленията показват, че бюджетът за болнична помощ за тази година е увеличен със 17,2%, или 400 млн. лв. За извънболничната помощ увеличението на средствата спрямо миналата година е с 9%“, посочи Димитров.
Той увери, че са осигурени средствата за плановата дейност на болниците. По думите му разрешаването на плановата дейност е добра стъпка. Димитров посочи, че само за лекарства за онкологията са гарантирани средства от 525 млн. лева.
"Средствата, които се отделиха по мярката 85/100, възлизат на 280 млн. лева, като 160 млн. бяха насочени към болничната практика, 50 млн. лева - за изънболничната и останалата част за денталната практика", информира представителят на надзорния съвет на Здравната каса.
Димитров напомни, че след август са били приети редица мерки за закрепване на финансовото здраве и компенсиране на увеличените разходи.
"Средно с 10% се увеличиха цените на всички 247 клинични пътеки, като при някои промяната беше минимална, но Covid пътеките и тези за белодробни заболявания бяха обект на 70-процентна промяна", изтъкна експертът.
Той посочи, че 87 млн. лева са били разпределени по петте коронавирусни пътеки и 6 млн. лева за тестове.
Григор Димитров съобщи, че 238 млн. лева са осигурени за допълнително възнаграждение на лекарите, медицинските сестри и санитарите.
„За лекарствата парите са повече със 7%, в сравнение с тези, които се дадоха миналата година, и достигат 1,320 млрд. лева", потвърди той.
По какъв начин новата методика на Здравната каса промени ситуацията в здравните заведения? Запазиха ли се екипите в болничните заведения, които са за централизирано болнично лечение? Има ли опасения за недостиг от средства за болничните заведения? На какво ще научи студентите новата магистратура на ВУЗФ: „Финансов мениджмънт на социалните и здравните системи“?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.