„Витоша Венчър Партнърс – Фонд I” КД финансира първите четири компании от портфолиото си с 5,1 млн. лв., от които 4,4 млн. лв. публични средства, предоставени от Фонд на фондовете по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. (ОПИК), съфинансирана от Фонда за регионално развитие на ЕС (ЕФРР).
Над 700 хил. лева е допълнително привлеченият частен капитал от учредения през 2020 г. фонд.
Сделките с четирите компании са финализирани, а в етап на договаряне са инвестиции в още 15 стартъпа, които скоро ще бъдат обявени, съобщиха от Фонд мениджър на финансови инструменти в България.
Подкрепените до момента компании са: Елджой АД - един от най-бързо развиващите се европейски производители на градски/теренни електрически велосипеди и Хобо България ООД - български стартъп за споделено пътуване с електрически тротинетки.
Финансиране са получили още Айрини Студио ЕООД - бързорастяща нишова дизайнерска компания за луксозна мода за деца и младежи, насочена към висок клас международни пазари и Куендоо ООД - дигитална платформа, която дава възможност на собственици на ваканционни имоти и хотелиери да контролират и управляват резервации, разплащания, наличности и канали за маркетинг и дистрибуция.
След силния старт на 2021 г. „Витоша Венчър Партнърс“ ООД обявява и първите компании, избрани за акселераторската си програма – „Витоша АКСЕЛЕРЕЙТ“ (Vitosha ACCELERATE), която ще се провежда на етапи с продължителност от три месеца през целия инвестиционен период на фонда. Кандидатури за участие могат да се подават от стартиращите предприятия целогодишно.
Компаниите, които желаят да участват в следващата тримесечна програма, могат да го направят тук.
Първият етап на програмата ще продължи до средата на месец април, а избраните от екипа на „Витоша Венчър Партнърс“ за участие са: Грид Метрикс (Grid Metrics); Нула Бг (Nula Bg); Аугмент (Augment); Вокси (Voxxy); ФидЮ (FidU); ТрейсДаТейст; Бай Бай Стътеринг. Те разработват решения в области като изкуствения интелект, финтех, гейминг, дигитални медии, здравеопазване и др.
Стартъпите ще получат експертна, менторска и стратегическа подкрепа с редовни уъркшопи и индивидуални срещи, а на избраните за инвестиция предприятия на етап ускоряване ще бъдат предоставени и средства за развитие и растеж. В програмата ще се включат над 50 ментори от световна класа, а всеки стартъп ще участва по индивидуално адаптирана програма. Избраните дружества ще получат експертна помощ по теми като стратегия, екип, развитие на бизнеса и последващо финансиране.
“Мисията на фонда е чрез използването на финансови инструменти да се подобри достъпът до финансиране за малките и средни предприятия: стартъпи, иновативни и традиционни фирми в България. Радваме се, че чрез „Витоша Венчър Партнърс“ още български компании с висок потенциал за устойчив растеж ще получат възможност за развитие, и то в сектори като умен град, електронна търговия, мобилност, туризъм”, коментира Владимир Данаилов, изпълнителен директор на Фонд на фондовете.
Един от управляващите партньори на “Витоша венчър партнърс“ - Макс Гурвиц, посочи, че след първите си инвестиции фондът планира до края на 2023 г. да подкрепи още над 120 проекта.
„С тези четири компании показваме подхода ни, с който подкрепяме иновативни български бизнеси с международен потенциал в различни сектори, в които нашата икономика показва силни възможности - от софтуер за управление на имоти до услуги за споделена мобилност“, заяви Гурвиц.
Investor.bg припомня, че Фонд на фондовете избра за финансов посредник и подписа договор с „Витоша Венчър Партнърс“ през юни 2020 г., а през септември беше регистриран и съвместният фонд за ускоряване и начално финансиране - „Витоша Венчър Партнърс – фонд I“ КД, с което фонд мениджърът официално влезе в етап на осъществяване на инвестиции и започна приема на кандидатури за финансиране.
Международният екип управлява фонд от 38 млн. лв., от които 35,6 млн. лв. са публични средства, предоставени чрез Фонд на фондовете от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. (ОПИК), съфинансирана от Фонда за регионално развитие на ЕС (ЕФРР), а останалите представляват частно съфинансиране.
До края на 2023 г. фонд мениджърът ще инвестира в 116 стартиращи компании в ранен етап от тяхното развитие. Малки и средни предприятия на етап ускоряване могат да получат финансиране от 30 хил. до 100 хил. лв., а между 30 хил. и 2 млн. лв. ще получат по-напредналите в разработването на своя продукт или създаването на прототип.