Бъдещето на банките е в мобилния телефон, а добрата новина е, че има голям потенциал в България за развитие в тази посока. Това заяви в първото си интервю за българска телевизия, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria, Тамаш Хак-Ковач, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на Банка ДСК.
Банкерът цитира независимо проучване, което сравнява банките в над 250 държави. От него се разбира, че нивото на използване на дигитални услуги в България е два пъти по-ниско, отколкото в Централна и Източна Европа и прогнозира бъдеще на дигиталните услуги.
„Вече сме във втората вълна на пандемията и това ще забави икономическото възстановяване. Вероятно ще достигнем нивото на БВП отпреди пандемията не през следващата година, а по-следващата година“, е мнението на Тамаш Хак-Ковач.
Банкерът определя следващата година като годината на клиента. „Ще има по-малко търсене, но от страна на банките ще има силно предлагане и желание да отпускаме колкото е възможно повече кредити“, очаква той.
По отношение на мораториума в България Тамаш Хак-Ковач изрази мнение, че той не е необходима мярка, тъй като е сравнително лек. По думите му като цяло мораториумът не е добър инструмент за банковата система, тъй като прикрива проблема.
„Виждаме, че няма проблем с корпоративните клиенти и лизинга, а проблемите с изплащането на задълженията в туристическата индустрия лесно могат да бъдат разрешени“, категоричен е главният изпълнителен директор на Банка ДСК.
Според него между 11% и 20% от кредитополучателите, излезли от мораториума, са изложени на риск.
Тамаш Хак-Ковач обаче подчерта, че в Банка ДСК е много нисък делът на клиентите, които са поискали да се възползват от мораториума, и по отношение на системния риск „това не представлява съществен проблем“.
„Има три фактора, които оказват влияние върху поведението на банките: капитал, ликвидност и рисков апетит. В България всички фактори имат положително влияние, което води до по-голямо предлагане, а по-голямото предлагане винаги води до ценови натиск върху пазара и кредитирането. Затова лихвите по кредитите не само, че не се увеличават заради пандемията, а намаляват“, коментира банкерът.
Тамаш Хак-Ковач допълни, че не вижда политическа или макроикономическа опасност за риск апетита на пазара.
„Като цяло следващата година няма да се различава от настоящата. Тази година вървяхме надолу, а следващата ще се изкачваме нагоре. Ролята на банките в икономическото възстановяване винаги е една и съща - определя се от кредитирането“, каза още главният изпълнителен директор на Банка ДСК.
Какви са тенденциите при банкирането? Какви нови технологии ще навлизат в банките? Как ще се провизира кредитният риск и каква ще бъде политиката на ЕЦБ като реакция на пандемичната криза?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.