Ще отпадне спорната поправка в данъчните закони, даваща възможност на фирмите за бързи кредити да събират неустойки два пъти по-високи от размера на самия дълг. Това обяви в Народното събрание председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова, предаде Dnes.bg.
Въпросната поправка в Закона за потребителския кредит се появи тихомълком между първо и второ четене като част от измененията в Закона за ДДС, които бяха окончателно приети миналата седмица.
Спорният текст предвижда разходите, които потребителят плаща при неизпълнение на задълженията си по договор за потребителски кредит от финансова институция, т.е. не от банка, да могат да достигнат до двойния размер на главницата, но няма да се считат за прекомерни. Предложението бе внесено от независимия депутат Спас Панчев и бе подкрепено от бюджетната комисия, а след това и в залата.
Нещо повече, по спорния текст дори нямаше дебати, той бе част от „групово“ гласуване на няколко параграфа накуп и най-вероятно повечето депутати дори не са разбрали какво приемат. Казусът доби популярност едва когато общественият защитник Диана Ковачева и адвокатското съсловие изразиха публично недоволството си.
Според изчисления на правния портал Lex.bg изменението на практика означава, че ако човек е взел 1000 лв. кредит, тези разходи (както ги нарича законът, но на практика става дума за неустойка), може да достигнат 2000 лв.
За класическата неустойка за забава ЗПК – чл. 33, ал. 2, регламентира ограничение. Разпоредбата предвижда: „Когато потребителят забави дължимите от него плащания по кредита, обезщетението за забава не може да надвишава законната лихва“. Тук обаче става дума за т. нар. „разходи, които потребителят заплаща при неизпълнение на задълженията си по договора за потребителски кредит“. И сега с нова ал. 7 на чл. 19 от ЗПК беше записано, че тези разходи (по чл. 19, ал. 3, т. 1 от ЗПК) „по договор за кредит, отпуснат от финансова институция по чл. 3 от Закона за кредитните институции, не могат да бъдат по-големи от двукратния размер на главницата, като при изпълнение на това условие, те не се считат за прекомерни по смисъла на чл. 143, ал. 2, т. 5 от Закона за защита на потребителите и накърняващи добрите нрави съгласно чл. 26 от Закона за задължения и договорите“.
Освен това, ако длъжникът започне да изпитва затруднения да връща набъбналата сума, върху нея започва да тече неустойката за просрочие (10%). Това е отделно от редовната лихва по кредита, която по закон може да е максимум 50% на годишна база
В крайна сметка от ГЕРБ решиха да оттеглят спорния текст чрез преходни и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет. Това стана на извънредно заседание на бюджетната комисия днес, преди гледането на бюджетите на НЗОК, ДОО и Бюджет 2021 в пленарна зала.
"За да не се създаде обществено напрежение, ние взехме решение да ги оттеглим и да останат старите текстове в Закона за потребителския кредит. Истината е, че тези текстове не бяха обсъдени достатъчно широко, не беше взето широко мнението на засегнатите страни. Независимо от това, че в тях има положителни страни, смятаме, че в този момент е по-добре те да бъдат оттеглени и да се проведе съответното обсъждане", обясни Менда Стоянова.