До 60 работни дни неплатен отпуск за 2021 г. да се признават за осигурителен и трудов стаж. Това предлагат депутати от ГЕРБ между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за догодина. Предложението е заради извънредната епидемична обстановка и ограниченията за работа, които се налагат на част от заетите.
Срокът по закон е 30 дни, но заради пандемията и породената криза от средата на тази година той бе удължен на 60 дни. Мярката е в помощ на хората, които са в принудителен отпуск.
Депутатът от ДПС Хасан Адемов предлага коефициентът на тежестта на една година осигурителен стаж да нарасне от 1,2 на 1,3, което да осигури и увеличение на пенсиите с 10%, като всички пенсии се увеличат и по швейцарското правило с 5% още от 1 януари.
Подобна промяна предлагат и депутати от БСП. Те искат и преизчисляване на пенсиите с осигурителния доход от 2016 г., за да се намали разликата в размера на старите и новите пенсии.
От левицата предлагат още да се увеличи минималното дневно обезщетение за безработица от сегашните 12 лв. на 17,50 лв., а за гледане на дете през втората година обезщетението да нарасне на 650 лв.
Законът за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2021 г. беше приет на първо четене в Народното събрание.
Вече приетият на първо четене бюджет на ДОО в пленарна зала залага от 1 януари 2021 г. увеличаване на минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от 250 лв. на 300 лв. От същата дата се увеличава и максималният размер на получаваните една или повече пенсии от 1200 лв. на 1440 лв. месечно. За пенсиите, отпуснати до 31 декември 2020 г., се предвижда осъвременяване с 5% по т.нар. швейцарско правило.
В същото време парламентът дава одобрение за рекорден трансфер към бюджета на общественото осигуряване от 6,2 млрд. лева заради все по-нарастващата дупка в бюджета на НОИ.