В обхвата на Програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-, малки и средни предприятия (МСП), пострадали от извънредната ситуация и епидемията от COVID- 19, на Българската банка за развитие (ББР) се включват и големи фирми - търговски дружества по смисъла на Търговския закон. Това предлагат министрите и за целта променят критериите за допустимост по Програмата по отношение статуса на предприятията, съобщи правителственият пресцентър.
Това ще бъде още една, макар и косвена мярка в защита на заетостта, включително чрез подкрепа за бизнеса, който осигурява поминък в малките населени места и по-бедните географски региони, аргументират се от Министерския съвет.
Заради разширения обхват на Програмата се променя и наименованието й „Програма за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на предприятията, пострадали от извънредната ситуация и епидемията от COVID-19“. От правителството уточняват, че при изпълнение на Програмата големи предприятия са потвърдили, че се нуждаят от ликвидни средства като антикризисна мярка.
Това е констатирано и от направеното проучване сред търговските банки - партньори по Програмата, които са отправили предложение за включване в обхвата на финансирането и на предприятия над категориите за МСП.
За да се запази приоритетният „МСП облик“ на Програмата, всяка банка ще трябва да изпълнява минимална квота за финансиране на малки и средни предприятия, която да е не по-малка от 60% от формираните по Програмата портфейли от заеми.
Увеличава се абсолютният, максимален размер на кредита към едно лице и свързани лица от 300 хил. лева на 1 млн. лева за МСП и на 2 млн. лева за големи фирми. Увеличението кореспондира с нарастващите нужди на търговските предприятия от ликвидни средства.
Министрите предлагат да вдигнат и лимита на гаранционни плащания до 50%, като ББР се ангажира да прави ефективни гаранционни плащания към търговските банки в размер до 50% от гарантираните портфейли от заеми по Програмата.
След промяната на лимита на гаранционни плащания очакваният портфейл кредити ще достигне 1,250 млрд. лева, а на портфейлни гаранции - 1 млрд. лева.
Срокът за включване на заеми в гарантирания портфейл на ББР се удължава до 30 юни 2021 г. По-дълъг ще е срокът за кандидатстване, който вече ще е до 23 юни.
Промяната кореспондира с продължаващата и дори влошаваща се като условия за работа и живот икономическа и социална среда в общността, поради което Европейската комисия също увеличи срока за подпомагане по приложимата към Програмата Временна рамка на държавни помощи.