Пенсионните дружества в България отчетоха, че вече са преодолели коронакризата и обявиха положителна доходност и нарастващи активи за третото тримесечие на 2020 г.
„До края на септември компенсирахме всички спадове от март и доходността е между 7 и 10%. Надявам се до края на годината трайно да минем на плюсова територия. Доходността от дълъг период от време е положителна“, заяви Даниела Петкова от Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО).
Тя е категорична, че хората трябва да са спокойни за парите си, защото „пенсионното осигуряване е дългосрочен процес с временни корекции и няма основание за тревога в дългосрочен период“.
„Доходността на пенсионните фондове от 2002 г., когато започнаха да се правят вноски в универсалните пенсионни фондове, е не просто положителна, но е над инфлацията“, каза още тя.
„Доходността на парите на хората по сметките е т.нар. номинална доходност. Реалната доходност се изчислява като ориентир дали доходността, която те имат по партидите си, е над инфлацията или под нея за определен период от време. Всяка реална доходност над 0% е успех, защото означава, че е съхранена покупателната способност на вноските, получени по партидите“, обясни Петкова и информира, че реалната доходност на универсалните пенсионни фондове е над нула.
От БАДДПО изчислиха, че нетните активи на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) към 30 септември са в размер на 16,444 млрд. лв. Ръстът им от началото на годината е с 803 млн. лв.
Доходността на пенсионните фондове е положителна и това се отнася за целия период от старта на ДЗПО в страната, посочиха още от асоциацията. Според експертите до края на третото тримесечие пенсионните дружества почти напълно компенсират временните спадове в доходността от първото тримесечие на тази година в резултат на коронакризата.
Според обявената статистика общият брой на осигурените лица е 4 799 159 души, но в нея влизат и много хора, които не се осигуряват непрекъснато, а имат вноски за кратък период от време. За част от тях се предполага, че се осигуряват от работа зад граница, но присъстват в общата статистика на осигуряваните лица.
В универсалните пенсионни фондове осигурените лица са 3 835 778 души, в професионалните - 311 266 души, а във фондовете с допълнително пенсионно осигуряване фигурират 642 286 души.
От общите нетни активи в размер на 16,444 млрд. лв. основната част е в универсалните пенсионни фондове (УПФ) - 14,023 млрд. лева, в професионални пенсионни фондове (ППФ) са набрани 1,238 млрд. лв., а в доброволни (ДПФ) - 1,182 млрд. лв.
Нетните активи на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване за периода от 1 юли до 30 септември нарастват с 605 млн. лв., или с 3,68%.
Ръстът при универсалните пенсионни фондове е с 540 млн. лв. (4%); при професионалните пенсионни фондове е с 34,1 млн. лв. (2,83%), а при доброволните пенсионни фондове - с 30,5 млн. лв. (2,65%), обявиха още от асоциацията.
Пенсионните компании посочиха и че с оглед на дългосрочния характер на капиталовото пенсионно осигуряване за период от десет години средната годишна доходност на фондовете в ДЗПО е: УПФ: +3,16%; ППФ: +3,21% и ДПФ: +3,79%.